navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Żołnierze szkolą się na wypadek skażeń

W poniedziałek w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej żołnierze rozpoczęli kilkudniowy kurs z zakresu posługiwania się sprzętem do wykrywania skażeń chemicznych i promieniotwórczych.

Celem głównym szkolenia jest przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne żołnierzy do realizowania zadań w zakresie ujawniania skażeń oraz oceny zagrożeń. Wczorajsze ćwiczenia, po rozbudowanej części teoretycznej, skupiały się na praktycznej nauce obsługi specjalistycznego sprzętu, który „chemicy” wykorzystują na co dzień przy skażeniach:  chemicznych ( AP-2C, PchR-54M) oraz  skażeniach promieniotwórczych (DP-75, DPO).  Ważnym elementem,  na który instruktorzy z CSMW kładli nacisk, było wykonanie ćwiczeń  mając na sobie odzież ochronną i maskę przeciwgazową. Przed jutrzejszym egzaminem końcowym, żołnierze dzisiaj ćwiczyli na symulatorach do wykrywania skażeń.

DPO – to urządzenie przeznaczone do pomiaru przestrzennego równoważnika dawki oraz mocy przestrzennego równoważnika dawki promieniowania X i gamma. Umożliwia ono  wykrywanie i pomiar stopnia skażenia powierzchni nuklidami alfa, beta i gamma promieniotwórczymi.  Zakres pomiarowy radiometru zapewnia możliwość jego wykorzystania zarówno w warunkach pokoju (pomiary: środowiskowe, na stanowisku pracy oraz niskich poziomów promieniowania, jak i podczas konfliktu zbrojnego z użyciem broni nuklearnej.

źródło: Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY