navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Zakończenie jubileuszowej edycji Baltops-50,powrót do Gdyni

Do macierzystego Portu Wojennego Gdynia powróciła dziś (19 czerwca br.) korweta patrolowa ORP Ślązak. Okręt brał udział w największych na Bałtyku manewrach morskich pk. BALTOPS, których celem było przećwiczenie procedur reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.

Wraz z trałowcami OORP Wdzydze i Drużno (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) i trzema śmigłowcami zwalczania okrętów podwodnych: dwa Mi-14PŁ i SH-2G Kaman (Brygada Lotnictwa MW), korweta patrolowa ORP Ślązak wykonywała zadania związane głównie z bezpieczeństwem morskich szlaków komunikacyjnych m. in. monitoring żeglugi, osłonę transportu morskiego i wykrywanie wszelkich naruszeń postanowień międzynarodowych.

W tegorocznych manewrach BALTOPS wzięły udział siły okrętowe, lotnictwo morskie oraz jednostki operujące na lądzie z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W składzie komponentu morskiego operowały dwa zespoły okrętów NATO (Zespół Fregat i Niszczycieli NATO – SNMG1 i Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 – SNMCMG1) oraz zespół okrętów przeciwminowych państw bałtyckich BALTRON.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

źródło: 3.FO/ foto: kmdr ppor. Radosław Pioch, bsmt Michał Pietrzak

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY