navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Wspólne ćwiczenia na Baltic Inlet

Szybko zmieniając zdolność walki z celami morskimi za pomocą ciężkich robotów przybrzeżnych można kontrolować ważne odcinki wybrzeża. Helikoptery mogą wykrywać cele, takie jak pancerniki nawodne lub ciężkie jednostki – roboty przybrzeżne mogą walczyć. Ćwiczyły to Eskadra Śmigłowców i Trzecia Eskadra Bojowa Marynarki Wojennej przy strategicznie ważnych wejściach do Morza Bałtyckiego.

Źródło: forsvarsmakten.se

Sytuacja w zakresie polityki bezpieczeństwa w najbliższym rejonie Szwecji i w Europie uległa pogorszeniu. Wloty do Morza Bałtyckiego są strategicznie ważne z kilku powodów, na przykład zależność krajów tego obszaru od funkcjonującego transportu niezależnie od stanu bezpieczeństwa. Dlatego na Bałtyku nieustannie przemieszczają się okręty wojenne wielu krajów, co przyczynia się do tego, że przyszłość jest nieprzewidywalna. Szwedzkie siły zbrojne są w trakcie wzrostu i rozwoju, ale stale pracują nad stawieniem czoła przyszłym zagrożeniom. Ważne jest, aby już dziś ćwiczyć zdolności i funkcje, aby stworzyć efekt progowy.

Gdziekolwiek w Szwecji

Istotną umiejętnością w czasie kryzysu lub wojny jest szybkie przenoszenie zdolności do walki z celami morskimi w dowolne miejsce w Szwecji. To właśnie było praktykowane w południowo-zachodniej Skanii na początku tego tygodnia przy użyciu helikopterów i lądowego ciężkiego robota przybrzeżnego. Niklas Wiklund, szef III Eskadry Śmigłowcowej, wyjaśnia cel ćwiczenia:

– Nasze helikoptery morskie mają duży zasięg czujników, a łącząc różne właściwości helikopterów 14 i 15, możemy wykrywać cele za pomocą radaru lub różnych pomocy optycznych, które można szybko przenieść na nośniki broni, w tym przypadku do robota.

Ukryte grupowanie

Oprócz możliwości szybkiego poruszania się, zarówno eskadra helikopterów, jak i 311. Jednostka robota może grupować się w ukryciu. Ze względów praktycznych obie jednostki zostały zgrupowane razem, ale w nagłej sytuacji zostałyby zgrupowane oddzielnie. John Theander, szef 31. Dywizji Korwety, która oprócz statków zawiera również 311. Jednostkę Robotów, mówi o jednostce:

– Jednostka robota jest lądową jednostką transportową na ciężarówce z wydajnością robota-celu morskiego. Są nosicielem broni, który jest trudny do wykrycia i nie wiadomo, gdzie się znajduje. Jednocześnie chcę jasno określić różnicę między pancernikiem nawodnym a jednostką robotów. Połączenie robota i helikoptera, które tutaj ćwiczyliśmy, nie może zastąpić statków, ale uzupełnić i wzmocnić. Nasze pancerniki nawodne mogą rozwiązywać złożone zadania na wszystkich poziomach konfliktu, nie tylko w zakresie nadzoru morskiego, który stale prowadzimy.

Źródło: forsvarsmakten.se

Efektywna współpraca

Dowódca Trzeciego Eskadry Bojowej Marynarki Wojennej, dowódca Per Edling, odwiedził ćwiczenie i był zarówno zadowolony, jak i pod wrażeniem tego, jak dobrze działa połączenie helikoptera i transportera broni:

– Transfer danych o celach poszedł szybko, a śmigłowce to doskonałe platformy rozpoznawcze. Dotyczy to zarówno Helikoptera 14 z radarem rozpoznawczym, jak i mniejszego Helikoptera 15 z jego potężnymi pomocami optycznymi. Wraz z robotem stanowią kolejny czynnik, który przeciwnik musi wziąć pod uwagę.

Źródło: forsvarsmakten.se

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY