navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

WIZYTA AMBASADORA PAKISTANU

W czwartek 17 lutego. roboczą wizytę w Akademii Marynarki Wojennej złożył Ambasador Pełnomocny Islamskiej Republiki Pakistanu w RP Malik Muhammad Farooq. Celem wizyty było zapoznanie ambasadora z procesem dydaktycznym, ofertą edukacyjną dla wojskowych studentów zagranicznych oraz infrastrukturą AMW. Podczas spotkania omówiono możliwości rozwoju współpracy w zakresie kształcenia studentów Marynarki Wojennej i Straży Przybrzeżnej Pakistanu, oraz realizacji wspólnych projektów naukowo – badawczych i przemysłowych.

W Marynarce Wojennej Pakistanu służbę pełni ok. 25 tys. ludzi, jest wyposażona w 7 fregat, 2 korwety, 8 okrętów rakietowych, 5 okrętów podwodnych oraz 8 okrętów desantowych do przerzutu jednostki piechoty morskiej w sile 3200 żołnierzy. Grupa operacji specjalnych MW jest wyposażona w zbudowane w Polsce łodzie bojowe t. Chaser TM – 1226. Siły nawodne wspiera lotnictwo Marynarki Wojennej. Ponadto, Straż Przybrzeżna Pakistanu wyposażona jest w 4 pełnomorskie jednostki patrolowe (OPV).

Warto wspomnieć, że relacje współpracy wojskowej z Pakistanem sięgają okresu po II Wojnie Światowej. Na zaproszenie nowo powstałego państwa Pakistan, w 1948 r. polscy piloci zdemobilizowani w Anglii udzielili wsparcia w tworzeniu jego Sił Powietrznych. Wśród 30 polskich pilotów był Władysław Turowicz inspektor techniczny lotnictwa wojskowego oraz ds. wypadków lotniczych. Przybył do Karaczi w 1948 r., w krótkim czasie tworząc podwaliny organizacyjne i techniczne pod lotnictwo wojskowe Pakistanu. Odszedł na emeryturę w 1967 r. w randze generała Sił Powietrznych Pakistanu. Wykształcił wszystkich wyższych dowódców Sił Powietrznych Pakistanu. Potem pracował przy rozwijaniu programu rakietowego i współpracy kosmicznej z NASA. Jego żona, Zofia Turowicz była szybownikiem, pilotem wojskowym (na samolotach łącznikowych) i instruktorem spadochronowym młodzieży pakistańskiej. Jako przykład szacunku i uznania dla Państwa Turowicz, w uroczystości w Ambasadzie RP w Pakistanie wyróżnienia Pani Zofii Turowicz odznaczeniem państwowym uczestniczyło dwóch marszałków Sił Powietrznych (Air Marshal) Pakistanu.

Także zasłużony oficer Marynarki Wojennej RP zapisał się w annałach historii Marynarki Wojennej Pakistanu. Kontradmirał Romuald Nałęcz-Tymiński pracował jako oficer kontraktowy w Marynarce Wojennej Pakistanu w latach 1951–1958, gdzie był dowódcą niszczyciela i flotylli niszczycieli w randze komandora. Natomiast w czasie II Wojny Światowej Islamabad udzielił schronienia ponad 21 000 uchodźców polskich ewakuowanych z ZSRR wraz z armią gen. Andersa

Ambasador Farooq czyni starania, aby jedna z głównych ulic w Islamabadzie otrzymała imię gen. Turowicza.

źródło: Akademia Marynarki Wojennej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY