navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Witek: renoma Uniwersytetu Morskiego ważnym atutem polskiej gospodarki

Renoma i dokonania Uniwersytetu Morskiego w Gdyni są ważnym atutem polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa wyższego – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników sobotniej inauguracji roku akademickiego 2020/21 na uczelni.

Z uwagi na epidemię koronawirusa wydarzenie odbyło się na wolnym powietrzu, na molo południowym Skweru Kościuszki, w miejscu cumowania żaglowca „Dar Młodzieży”. Gdyńska uczelnia obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.

List do uczestników skierowała, zaproszona na uroczystość marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która nie mogła przyjechać do Gdyni.

„Uniwersytet Morski w Gdyni ma naprawdę wspaniałe tradycje. Jego renoma i dokonania są ważnym atutem zarówno polskiej gospodarki morskiej, jak i naszego szkolnictwa wyższego. Powołana już w pierwszych latach odrodzonej Rzeczypospolitej uczelnia ma wielkie zasługi w dziele umacniania pozycji naszego kraju nad Bałtykiem” – napisała marszałek Sejmu.

Wyraziła uznanie za „pielęgnowanie wspaniałych tradycji oraz twórcze kontynuowanie dzieła swoich poprzedników”.

„Sukcesy Uniwersytetu Morskiego przekładają się bowiem na pomyślny rozwój regionu i całej naszej gospodarki” – podkreślił Witek.

Do uczestników inauguracji roku akademickiego 2020/21 na Uniwersytecie Morskim list przesłał też premier Mateusz Morawiecki.

„Nadchodzący rok będzie pod wieloma względami wyjątkowy. Wciąż mierzymy się z pandemią, która zburzyła dotychczasowy ład społeczny. Stoimy przed globalnym wyzwaniem mając świadomość, że opracowane już programy wymagają aktualizacji strategii i celów. Wiem, że uczelnie czynią wiele, aby nie tylko utrzymać dotychczasowy system dydaktyczny, ale też zmodernizować go w ten sposób, by jak najefektywniej służył studentom i pracownikom nauki” – napisał.

Szef rządu podkreślił, że „bezpieczeństwo i jakość nauczania są dla nas wszystkich najważniejsze”.

„Dlatego niezależnie od wybranej formy kształcenia musimy pamiętać o wymogach sanitarno-epidemiologicznych oraz o sytuacji w regionie – tak aby nowy rok akademicki był dla studentów, doktorantów, kadry naukowej i wszystkich pracowników uczelni pozbawiony ryzyka. Wierzę, że wypracowane przez rząd tarcze antykryzysowe, które oprócz rozwiązań dla całej gospodarki, zawierały również regulacje dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego, były ważnym wsparciem dla środowiska akademickiego” – napisał Morawiecki.

Dodał, że w tym roku „będziemy mogli obserwować efekty działania konstytucji dla nauki, na przykład związane z programem Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza czy uruchomieniem szkół doktorskich”.

„Celem tej reformy było podniesienie konkurencyjności polskich uczelni, aby w przyszłości mogły znaleźć się w gronie najlepszych europejskich szkół wyższych. Przyjęte rozwiązania zmierzają przede wszystkim do zwiększenia potencjału innowacyjnego, powiązania badań naukowych z potrzebami gospodarki narodowej, a także dostosowania oferty edukacyjnej do oczekiwań rynku pracy” – zaznaczył premier.

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni w roku akademickim 2020/2021 będzie studiowało 1200 nowych studentów na studiach pierwszego i drugiego stopnia na czterech wydziałach – elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym oraz przedsiębiorczości i towaroznawstwa – i 9 kierunkach. Wraz z nowo przyjętymi studentami na UMG będzie studiowało niespełna 4,5 tys. osób.

Historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołujący do istnienia Szkołę Morską. Uczelnia została otwarta w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, a w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską. W 2002 r. uczelnia stała się Akademią Morską, a w 2018 r. zyskała status Uniwersytetu Morskiego.

(PAP)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY