navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

WIELKA BRYTANIA I ROSJA PAMIĘTAJĄ ARKTYCZNE KONWOJE „PRAWDZIWE BRATERSTWO W BRONI”

Na pomnikach w całej Wielkiej Brytanii złożono wieńce ku czci mężczyzn, którzy płynęli w Konwojach Arktycznych do Rosji.

Królewska Marynarka Wojenna i przedstawiciele rosyjskiego wojska wzięli udział w obchodach 75. rocznicy zakończenia gorzkiej czteroletniej walki o dostarczenie niezbędnej pomocy Związkowi Radzieckiemu i pokonanie nazizmu.

Ogólnoświatowa pandemia sparaliżowała plany głównych uroczystości upamiętniających koniec konwojów, które trwały od lata 1941 roku do klęski III Rzeszy wiosną 1945 roku.

Zamiast tego „wirtualne upamiętnienie” miało miejsce w zeszłym miesiącu, kiedy to weterani dołączyli do wysokich rangą osobistości politycznych i dyplomatycznych z Wielkiej Brytanii i Rosji, aby podkreślić znaczenie konwojów – i podziękować malejącej liczbie mężczyzn, którzy przetrwali to, co Churchill nazwał „najgorszą podróżą na świecie”.

Komandor James Buck, kapitan portu na Orkadach, złożył hołd poległym pod pomnikiem na Hoy; przylegający do niego Scapa Flow był portem dla wielu okrętów, które eskortowały konwoje.

Liverpool był kluczowym miejscem zarówno dla konwojów atlantyckich, jak i arktycznych. Zastępca dowódcy regionalnego Królewskiej Marynarki Wojennej podpułkownik Guy Balmer Royal Marines dołączył do rektora kanonika z Liverpoolu dr Crispina Pailin’a na nabożeństwo pod pomnikiem kampanii arktycznej w kościele parafialnym Matki Boskiej i św Mikołaja w Liverpoolu.

źródło: royalnavy.mod.uk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY