navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

W Stanach Zjednoczonych wskazali na zagrożenia ze strony Rosji

Zdjęcie: RIA Novosti

Nowe rosyjskie pociski hipersoniczne, w szczególności Cirkon, mogą stanowić „realne zagrożenie” dla amerykańskich lotniskowców, pisze Business Insider .

Jak zauważono w artykule, wraz z końcem zimnej wojny i upadkiem Związku Radzieckiego dominacja amerykańskich lotniskowców wydawała się niezaprzeczalna, a grupy lotniskowców odgrywały kluczową rolę w konfliktach, w które Stany Zjednoczone były zaangażowane od lat 90. Jednak według autora ustalony „porządek” zaczął być stopniowo kwestionowany.

„Testy rosyjskich pocisków hipersonicznych to tylko najnowsze dowody na to, że od dawna dominacja na morzach przez amerykańskie lotniskowce może wkrótce stanąć w obliczu realnego zagrożenia dla ich istnienia” – czytamy w artykule.

Autor zwraca uwagę, że rakiety naddźwiękowe stanowią poważne zagrożenie dla lotniskowców, ponieważ są zbyt szybkie, aby obrony przeciwrakietowe mogły na nie skutecznie odpowiedzieć, a możliwość zmiany toru lotu praktycznie uniemożliwia ich przechwycenie.

„Prawdziwe możliwości nowej broni przeciwokrętowej Rosji i Chin są wciąż nieznane, ale ostatnie testy dowodzą, że lotniskowce US Navy mogą wkrótce utracić bezwarunkową dominację” – podsumowuje autor.

Wcześniej, 11 grudnia, fregata „Admirał Gorszkow” przeprowadziła regularne testy naddźwiękowego pocisku rakietowego „Cirkon”, strzelającego z wód Morza Białego. Pocisk z powodzeniem trafił w przybrzeżny cel w odległości 350 km. Według danych z kontroli operacyjnej, rakieta była w stanie osiągnąć prędkość lotu większą niż 8 Machów.

W listopadzie naddźwiękowy pocisk Zircon był również testowany na Morzu Białym. Z powodzeniem trafiła cel morski w odległości 450 km.

W październiku ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow podkreslił, że testowanie naddźwiękowego pocisku Cirkon nie jest próbą zademonstrowania potęgi militarnej krajom zachodnim.

30 grudnia wiceminister obrony FR Aleksiej Krivoruchko zapowiedział, że seryjne dostawy rakiet hipersonicznych Cirkon dla Marynarki Wojennej Rosji rozpoczną się w 2022 roku .

źródło: RIA Novosti

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY