navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

US Navy uruchamia okręt podwodny klasy Virginia 2nd Block IV, USS Oregon

„Oregonianie są głęboko zaszczyceni, że 20. okręt podwodny klasy Virginia będzie nosił nazwę naszego stanu” – powiedziała gubernator Kate Brown z Oregonu, główny mówca podczas ceremonii.

Wydarzenie Memorial Day Weekend dla USS Oregon – drugi z okrętów podwodnych klasy Block IV Virginia – stanowił pierwszą osobistą ceremonię przekazania okrętu podwodnego od czasu oddania do użytku USS South Dakota (SSN 790) 2 lutego 2019 roku.

Ze względu na ograniczenia dotyczące dużych zgromadzeń w odpowiedzi na pandemię COVID-19, oddanie do użytku w 2020 r. USS Vermont (SSN 792) i USS Delaware (SSN 791) zostało zakończone administracyjnie, a ceremonie odbyły się w późniejszych terminach w 2021 i 2022 r., aby uczcić kamienie milowe z mocą wsteczną.

SSN 793 jest trzecim okrętem US Navy zwodowanym pod nazwą Oregon, ale pierwszym od ponad wieku. Pierwszy, nazwany na cześć Terytorium Oregonu, zanim Oregon stał się stanem, był brygantyną w służbie w latach 1841-1845. Drugim był pancernik typu Indiana oddany do służby w 1896 roku i ostatecznie wycofany ze służby po raz ostatni w 1919 roku.

„Kiedy dziś zamawiamy Oregon, pochodnia przechodzi z naszej bogatej historii morskiej do teraźniejszości. Najpierw bryg o nazwie Oregon służył jako statek badawczy w połowie XIX wieku, a później jako pancernik typu Indiana, Oregon służył w wojnie hiszpańsko-amerykańskiej i pomógł zniszczyć flotę (słynnego hiszpańskiego adm. Pascuala Cervera y Topete’a) . Dziś Oregon ponownie łamie swoją banderę i wraca na morze, odrodzony jako niezwykle sprawny szybki okręt podwodny.


Tommy Ross, zastępca sekretarza marynarki wojennej ds. badań, rozwoju i akwizycji

USS Oregon ma 377 stóp długości, 34-metrową belkę i jest w stanie nurkować na głębokości powyżej 800 stóp i operować z prędkością przekraczającą 25 węzłów. Ma załogę prawie 140 personelu marynarki wojennej.

„Pasja, wytrwałość i entuzjazm załogi Oregonu przeniosły statek na morze i były niezbędne do ukończenia budowy i testów” – powiedział komandor. Lacy Lodmell, dowódca USS Oregon. „Byłem bardzo zaszczycony, widząc, jak wyrastasz na zespół, który jest gotowy do podjęcia każdej misji, którą nam przydzielono. To bez wątpienia najlepsza załoga, z jaką miałem przyjemność służyć”.

Okręt podwodny Oregon został wcześniej ochrzczony podczas tradycyjnej ceremonii w stoczni General Dynamics Corp. w Groton, Connecticut, 5 października 2019 r.

Sponsorem statku jest Dana L. Richardson, żona byłego szefa marynarki wojennej adm. Johna Richardsona. Podczas sobotniego oddania do użytku Dana Richardson wydała załodze tradycyjny rozkaz „obsadź nasz statek i przywróć go do życia”, po czym żeglarze z Oregonu ceremonialnie wbiegli na pokład łodzi podwodnej.

Szybkie okręty podwodne to wielozadaniowe platformy umożliwiające pięć z sześciu podstawowych zdolności strategii morskiej Marynarki Wojennej – kontrolę morza, projekcję mocy, wysuniętą obecność, bezpieczeństwo morskie i odstraszanie. Zostały zaprojektowane, aby przodować w walce z okrętami podwodnymi, okrętami, strajkami, operacjami specjalnymi, wywiadem, obserwacją i rozpoznaniem, nieregularnymi działaniami wojennymi i minami. Okręty podwodne o szybkim ataku wysyłają na ląd siły specjalne i pociski manewrujące Tomahawk, aby zapobiegać kryzysom regionalnym lub przygotowywać je.

„Oregon i inne okręty podwodne klasy Virginia nie tylko przetrwają, ale wykorzystają naszą przewagę w podmorskich działaniach wojennych. Wkrótce Oregon wykorzysta swoją skradanie się, elastyczność, lepszą siłę ognia i wytrzymałość, aby bezszelestnie podróżować przez oceany świata, niezauważone, zbierając dane wywiadowcze, przygotowując się do bitwy i – jeśli to konieczne – szybko uderzając z głębin bez ostrzeżenia, aby odpowiedzieć na wezwanie narodu”.


Adm. Frank Caldwell, dyrektor Naval Nuclear Propulsion Program

klasy Block IV Virginia wprowadzają zmiany konstrukcyjne skoncentrowane na obniżeniu całkowitego kosztu posiadania. Wprowadzając te zmiany konstrukcyjne na mniejszą skalę w celu wydłużenia cyklu życia okrętu podwodnego na poziomie komponentów, Marynarka Wojenna zwiększy okresowość między konserwacjami zajezdni i zwiększy liczbę wdrożeń.

Okręty podwodne klasy Virginia w blokach I-III mają przejść cztery operacje konserwacyjne w zajezdni i przeprowadzić 14 wdrożeń. Zmiany projektowe w bloku IV mają na celu zmniejszenie planowanych dostępności o jeden do trzech i zwiększenie liczby wdrożeń do 15.

Inni mówcy podczas ceremonii przekazania do użytku to Kevin Graney, prezes stoczni Electric Boat General Dynamics Corp., a także amerykański senator Richard Blumenthal i amerykański reprezentant Joe Courtney z Connecticut. Mistrzem ceremonii był por. kmdr. Collin Hedges, oficer wykonawczy USS Oregon.

Komunikat prasowy Departamentu Obrony USA

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY