navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

ThyssenKrupp Marine zbuduje sześć okrętów podwodnych Type 212CD dla Niemiec i Norwegii

ThyssenKrupp Marine Systems oficjalnie otrzymało zlecenie budowy sześciu okrętów podwodnych Type 212CD. Norweskie i niemieckie organizacje podpisały odpowiednie umowy, poinformował TKMS.

W związku z pandemią ceremonia odbyła się na małą skalę i wirtualnie; klienci zostali połączeni poprzez wideokonferencję w Kilonii. Po tym wydarzeniu dyrektor generalny, dr Rolf Wirtz, powiedział: „Zamówienie 212CD to kamień milowy. Norweska i niemiecka marynarka wojenna zdobywa najnowocześniejsze okręty podwodne na świecie, międzynarodowa i przemysłowa praca zespołowa na stałe ukształtuje współpracę w sektorze morskim, a my stworzyliśmy wykorzystanie zdolności naszej firmy. Dzisiaj jest dobry dzień dla naszych pracowników i dla ThyssenKrupp!”

Wartość ok. 5,5 mld euro, zamówienie obejmuje dostawę dwóch okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej Niemiec i czterech dla Marynarki Wojennej Norwegii.

W marcu 2021 r. Norwegia  sfinalizowała porozumienie  z ThyssenKrupp Marine Systems w sprawie kontraktu na cztery okręty podwodne klasy 212NG (Next Generation/Norwegia-Niemcy) i pociski morskie.

Zaledwie wczoraj, 7 lipca, ThyssenKrupp Marine Systems i jej norweski partner przemysłowy Kongsberg podpisali umowę o współpracy. Współpraca przemysłowa między Niemcami i Norwegią jest podstawą projektu 212CD – ThyssenKrupp Marine Systems w realizacji tego projektu i innych projektów na rynku światowym korzysta z usług norweskiej firmy Kongsberg. Po podpisaniu umowy z firmą Kongsberg 7 lipca 2021 r. dyrektor finansowy Paul Glaser skomentował: „Dzięki firmie Kongsberg mamy silnego partnera, z którym będziemy wspólnie realizować wiele projektów w przyszłości. Kontrakt z Kongsbergiem jest zdecydowanie największą częścią projektu 212CD – znak, jak bliski jest związek między Norwegią a Niemcami.”

Norwegia i Niemcy nawiązały współpracę już w 2017 roku, która wykracza poza budowę sześciu nowych okrętów podwodnych HDW Type 212CD, jako nowa generacja Type 212A. Projekt okrętu podwodnego Typ 212A, który sprawdził się w służbie marynarki wojennej Niemiec i Włoch, będzie dalej rozwijany dzięki integracji zaawansowanych technologii w celu rozszerzenia rodziny U212 w Europie. Projekt ten jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku pogłębienia i rozszerzenia współpracy europejskiej w dziedzinie obronności.

Budowa pierwszej jednostki rozpocznie się w 2023 roku. Dostawa pierwszego okrętu podwodnego dla norweskiej marynarki wojennej przewidziana jest na 2029 r., a dwóch dla niemieckiej marynarki wojennej na 2032 i 2034 r. W ramach przygotowań do zamówienia ThyssenKrupp rozpoczęto już inwestycje o wartości około 250 milionów euro w 2019 r. Celem jest dalszy rozwój ThyssenKrupp Marine Systems w lokalizacji w Kilonii w międzynarodowe centrum kompetencji w zakresie budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych. Budowa nowej hali stoczniowej już się rozpoczęła, a postępy na terenie stoczni są wyraźnie widoczne. Dzięki zamówieniu złożonemu w ramach norwesko-niemieckiego projektu współpracy strategicznej U212CD, ThyssenKrupp Marine Systems skonsoliduje swoje partnerstwo z Kongsberg Defence & Aerospace (KDA), które istnieje już od 2017 roku.

źródło: TKMS

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY