navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Szwecja będzie gospodarzem nadchodzących ćwiczeń NATO BALTOPS 22

Na początku przyszłego miesiąca NATO rozpoczyna 51. iterację swoich dorocznych ćwiczeń Operacji Bałtyckich, które w tym roku potrwają od 5 do 17 czerwca na Morzu Bałtyckim, powiedział sekretarz prasowy Pentagonu John F. Kirby.

„[Ćwiczenie] zapewnia wyjątkową okazję szkoleniową, która wzmacnia połączone zdolności reagowania i ma kluczowe znaczenie dla zachowania wolności nawigacji i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego” – powiedział Kirby podczas dzisiejszej odprawy. „Państwa uczestniczące będą korzystać z niezliczonych możliwości, które demonstrują nieodłączną elastyczność sił morskich, w tym operacje desantowe, artyleryjskie, ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym, ćwiczenia obrony powietrznej, a także operacje rozminowania, unieszkodliwiania materiałów wybuchowych oraz operacje nurkowania i ratownictwa”.

Kirby powiedział, że weźmie w nim udział 14 państw NATO, w tym Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Ponadto w tym roku wezmą udział kraje partnerskie NATO, Finlandia i Szwecja — oba kraje niedawno złożyły wniosek o przystąpienie do NATO.

W sumie, jak poinformował Kirby, w ćwiczeniach weźmie udział około 45 jednostek morskich, 75 samolotów i około 7000 personelu wojskowego.

W tym samym czasie Szwecja jest gospodarzem tegorocznych ćwiczeń BALTOPS 22, powiedział Kirby, obchodzi także 500. rocznicę powstania własnej marynarki wojennej.

„Jesteśmy wdzięczni za ich zdolność do przewodzenia i prowadzenia w tym roku” – powiedział Kirby. „To duże ćwiczenie, dużo do zrobienia i wiem, że nie mogą się tego doczekać”.

Podobnie jak w poprzednich iteracjach BALTOPS, siły morskie i powietrzne będą współpracować w celu przeprowadzania ewakuacji medycznej, wspólnego odzyskiwania personelu, obrony przeciwlotniczej, operacji przechwytywania na morzu, zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania min i operacji desantowych, aby wzmocnić spójność i zdolności sojuszników NATO i partnerów. Tegoroczne ćwiczenie BALTOPS prowadzone jest przez Szóstą Flotę USA i zostanie przeprowadzone przez Siły Uderzeniowe NATO.

Źródło: Departament Obrony USA

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY