navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Święto Narodowe Państwa Kuwejt w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

W czwartek, 25  lutego 2021 r. w Akademii Marynarki Wojennej odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Państwa Kuwejt. Podniesione zostały flagi Państwa Kuwejtu i Rzeczypospolitej Polskiej, odegrano hymny narodowe oraz odczytano rozkaz okolicznościowy.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Państwie Kuwejt właśnie w dniu 25 lutego. Z tej okazji przedstawiamy krótki rys historyczny tego państwa.

Od VII wieku tereny dzisiejszego Kuwejtu znajdowały się w granicach kalifatu arabsko-muzułmańskiego. W XVIII wieku uciekinierzy z terenów dzisiejszej Arabii Saudyjskiej założyli miasto Kuwejt. Kuwejt był protektoratem Wielkiej Brytanii w latach 1899 – 1961. Od początku 1961 roku kuwejtczycy rozpoczęli wprowadzanie prawa miejscowego i tym samym przejmowanie władzy z rąk Brytyjczyków. 19 czerwca 1961 roku Państwo uzyskało niepodległość po podpisaniu układu z Wielką Brytanią, otrzymując jednocześnie gwarancje wojskowe.

W dniu 2 sierpnia 1990 roku Kuwejt został najechany, podbity a następnie włączony do Iraku jako kolejna prowincja. Władza powróciła w kuwejckie ręce niecały rok później, 25 lutego 1991 roku,  po interwencji koalicji międzynarodowej pod wodzą Stanów Zjednoczonych
w ramach operacji Pustynna Burza.  To właśnie na pamiątkę tego dnia obchodzone jest święto odzyskania niepodległości spod okupacji irackiej. W działaniach tych Polska miała swój udział, ponieważ do operacji skierowała okręty: ORP „Wodnik” (okręt szkolny, uczestniczący w misji jako okręt szpitalny) oraz ORP „Piast” (okręt ratowniczy).

Akademia Marynarki Wojennej obchodzi Narodowe Święto Niepodległości Państwa Kuwejt po raz szósty. To właśnie sześć lat temu studenci z tego kraju rozpoczęli studia w naszej uczelni.

źródło: AMW Gdynia

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY