navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Stała Grupa NATO z wizytą w Szwecji

Stała Grupa NATO (SNMCMG1) odwiedziła Szwecję w dniach 19-23 marca 2021 r.

Wizyta obejmowała program szkoleniowy na morzu z udziałem trzech okrętów przeciwminowych szwedzkiej marynarki wojennej. Ta wizyta NATO jest częścią naszego rutynowego rozmieszczenia w regionie Morza Bałtyckiego.

Podczas czterodniowej interakcji jednostki SNMCMG1 stanęły przed wyzwaniem polegającym na symulowanej ochronie sił przez szwedzką łódź bojową, a także w scenariuszach wykrywania min, żeglugi morskiej i nawigacji. W międzyczasie jednostki SNMCMG1 zakotwiczyły w porcie Karlskrona.

Szwecja jest jednym z najbliższych i najbardziej aktywnych partnerów NATO. Każdego roku jednostki NATO szkolą się ze Szwecją, zwiększając wzajemną interoperacyjność i dzieląc się wiedzą na temat strategicznie ważnego regionu Morza Bałtyckiego.

„Ćwiczenia te dowiodły, że interoperacyjność ze szwedzkimi siłami zbrojnymi, przynajmniej w obszarze morskim, zasadniczo już istnieje, a w razie potrzeby możemy owocnie współpracować w celu łagodzenia kryzysów oraz zwiększania pokoju i bezpieczeństwa w dowolnym miejscu na świecie” – powiedział dowódca SNMCMG1 , Dowódca Jan Wijchers.

Po zakończeniu serii ćwiczeń odbyła się uroczysta przeszłość z jednostkami szwedzkimi, aby podziękować i docenić dobrze zorganizowany program szkoleniowy.

SNMCMG1 kontynuuje swoje działania na Morzu Bałtyckim i przez kilka następnych tygodni będzie operował w pobliżu łotewskiego wybrzeża w ramach operacji w zakresie usuwania uzbrojenia historycznego (HODOPS). SNMCMG1 przeprowadziła HODOPS na wodach duńskich w pobliżu wybrzeży Lolland i Langeland 3-11 marca 2021.

SNMCMG1 jest jedną z czterech stałych sił NATO, które stanowią morski komponent Połączonych Sił Specjalnych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), które są częścią Sił Odpowiedzi NATO (NRF). Ponadto SNMCMG1 jest jedną z dwóch wyspecjalizowanych grup zwalczania min morskich. Jego misją jest zapewnienie Siłom Odpowiedzi NATO stale dostępnego stałego elementu morskiego, gotowego do operacji w czasie pokoju, kryzysu lub konfliktu. SNMCMG1 przyczynia się do utrzymania swobody nawigacji i bezpiecznego transportu morskiego. Wspiera zasadę bezpieczeństwa kooperatywnego, pływając pod banderą NATO i służąc jako zawodowi marynarze.

źródło: Navalpost

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY