navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Śledzenie podwodnej trasy ROVa na mapach Google

Na dzień dzisiejszy niewiele jest urządzeń pracujących pod wodą, które możemy prześledzić za pomocą GPS. Najnowszy Revolution NAV jest ciekawym wyjątkiem, ponieważ jego trasę możemy śledzić w Mapach Google.


Sterowanie samym urządzeniem odbywa się za pomocą kabla komunikacyjnego. Dodatkowo ROV łączy się poprzez impulsy akustyczne z urządzeniem zwanym przetwornikiem, pływającym w wodzie w pobliżu operatora. Wysyłane z powierzchni wody przez przetwornik impulsy odbierane są pod wodą za pomocą respondera umieszczonego na górze pojazdu, który w odpowiedzi wysyła własny sygnał.
Odebrany przez przetwornik na powierzchni impuls po przetworzeniu przesłany zostaje do panelu sterowania operatora. Przekonwertowane informacje umieszczone na mapach Google pokażą nie tylko lokalizację, ale i przebytą trasę pod wodą.

Lokalizacja nie jest jego jedynym atutem Revolution NAV. Zaawansowany system stabilizacji pozwala na utrzymanie urządzenia precyzyjnie, w danym miejscu, nawet podczas bardzo zmiennych warunków wodnych. Użyte pędniki działają w systemie sprzężenia magnetycznego. Dwa z nich zamontowane pionowo, zapewniają precyzyjne ruchy pionowe i utrzymywanie głębokości, natomiast cztery pozostałe zamontowane poziomo umożliwiają ruchy boczne.

W centralnej części głowicy odchylającej się pod kontem aż 260 stopni zamontowano kamerę o bardzo wysokiej rozdzielczości. Kamera wspomagana reflektorami LED rejestruje materiał wideo w 4K / 30 kl./ Do dyspozycji mamy również robotyczne ramie chwytające, sonar i dalmierz laserowy. Według producenta urządzenie może działać do ośmiu godzin na akumulatorze po 3-godzinnym ładowaniu..

Specyfikacja techniczna:
prędkość: 3.5 węzła
głębokość: 305 m
materiał: korpus: anodowane obrobione aluminium, włókno węglowe, stal nierdzewna i pianka wypornościowa
osłony: szafir i akryl
czas pracy wymiennego akumulatora: do 8 godzin (wymiana baterii w 30 sekund) zakres temperatur: -10 ° C do 50 ° C

Revolution w podstawowej wersji bez GPS kosztuje 29 999 dolarów, w pełnej wersji NAV dostępny jest w cenie 56 999 dolarów.

źródło: deeptrekker/ autor Kamila Ostasz/bluelife.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY