navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Siły Zbrojne przyczyniają się do bezpieczeństwa cybernetycznego Szwecji

Dziś, 10 grudnia, rząd podjął decyzję o utworzeniu krajowego centrum cyberbezpieczeństwa.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie oraz rozszerzający się i coraz bardziej złożony obraz zagrożeń, centrum cyberbezpieczeństwa jest naturalnym krokiem naprzód

mówi generał dywizji Lena Hallin, szef wywiadu wojskowego i służb bezpieczeństwa Sił Zbrojnych.

fot. Szwedzkie Siły Zbrojne

Duża liczba podmiotów ma obecnie możliwość przeprowadzania cyberataków w krytycznych społecznie systemach informatycznych i sieciowych. Ze strony aktorów państwowych cały czas dochodzi do cyberataków na szwedzkie interesy i są one coraz bardziej zaawansowane.

– Zagrożenie cybernetyczne jest częścią szerszego obrazu zagrożeń dla Szwecji, który stał się szerszy i coraz bardziej złożony. Jest jednocześnie militarna, polityczna i ekonomiczna – nie albo albo. Poszerzonemu obrazowi zagrożeń należy sprostać szerokie, krajowe podejście. Dlatego cieszy, że rząd podjął decyzję o utworzeniu krajowego centrum cyberbezpieczeństwa – mówi szefowa Must, generał dywizji Lena Hallin.

Metody i narzędzia cyberataków podlegają ciągłej ewolucji, a wraz z rozwojem technologicznym zmieniają się uwarunkowania aktorów zagrożeń. Skutki cyberataku mogą mieć poważne konsekwencje dla ważnych społecznie funkcji i krytycznych systemów informatycznych.

– Poważnym i konkretnym zagrożeniem dla Szwecji jest zagrożenie ze strony zagranicznych służb wywiadowczych. Obecnie około 15 państw prowadzi nielegalne zbieranie informacji wywiadowczych w Szwecji, między innymi poprzez zaawansowane operacje sieciowe, mówi Lena Hallin.

Do pogłębionej współpracy w centrum Siły Zbrojne mogą wnieść między innymi wiedzę wywiadu wojskowego i służb bezpieczeństwa, a także wieloletnie doświadczenie w skomplikowanych strukturach informatycznych. W przyszłym roku Siły Zbrojne planują umieścić w centrum około dziesięciu analityków i techników, a także w razie potrzeby wnieść dodatkowe umiejętności do grup roboczych itp.

– Siły Zbrojne budują obecnie dobrą i ugruntowaną współpracę z innymi władzami, które będą częścią centrum. Razem wzmocnimy odporność Szwecji na dzisiejsze i jutrzejsze zagrożenia cybernetyczne.

Źródło: Szwedzkie Siły Zbrojne

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY