navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Saab prowadzi pokaz na żywo z Morza Bałtyckiego OCEAN2020

Saab prowadzi demonstrację na żywo w ramach finansowanego przez UE projektu badawczego OCEAN2020 w dziedzinie obronności. Demonstracja odbywa się na Morzu Bałtyckim w sierpniu 2021 roku z udziałem 17 europejskich firm, instytutów badawczych i ministerstw obrony.

Celem demonstracji na żywo u południowych wybrzeży Szwecji jest zademonstrowanie możliwości 13 różnych pojazdów bezzałogowych, w tym czterech Saaba, oraz procesów komunikacji i kontroli, które umożliwiają współpracę między nimi.

Przy wsparciu Szwedzkich Sił Zbrojnych Saab przewodzi demonstracji, z dwoma scenariuszami, które wyraźnie koncentrują się na wojsku. Celem pierwszego scenariusza jest udowodnienie, że pojazdy mogą wykrywać i zbierać informacje o celu, tworzyć rozpoznany obraz morski, a następnie zwalczać zagrożenie wroga. Zagrożeniem dla obszaru przybrzeżnego o kluczowym znaczeniu militarnym są dwie szybkie łodzie wraz ze statkami-matkami dla systemów bezzałogowych. W drugim scenariuszu różne statki i systemy współpracują ze sobą, aby przeciwdziałać zagrożeniom podwodnym ze strony niektórych atrapy min morskich oraz pojazdu podwodnego Saab AUV62-AT reprezentującego okręt podwodny.

Saab bierze udział z dwoma bezzałogowymi jednostkami nawodnymi, Patrol Craft CB 90 (Enforcer III) i Surveillance Craft Piraya, które demonstrują swoje autonomiczne działanie i możliwości współpracy.

Pod falami echosonda Saaba Deep Vision Side Scan lokalizuje wszelkie ukryte zagrożenia, podczas gdy zdalnie sterowany pojazd Sea Wasp działa w głębinach, aby zneutralizować atrapy min morskich. Na lądzie radar Saaba Giraffe AMB wyszukuje i śledzi cele, podczas gdy 9LV Combat Management System zapewnia kompleksowy przegląd sytuacji. Bezpieczna architektura zorientowana na usługi Saaba łączy i dystrybuuje informacje w efektywny sposób między wszystkimi systemami.

 „Uczestnicząc w tej demonstracji, Saab udowadnia, że ​​ma wyjątkową zdolność łączenia zasobów w powietrzu, na wodzie i pod powierzchnią. Jest to segment rynku z dużą konkurencją, ale niewielu ma tak szerokie kompetencje jak Saab, jeśli chodzi o czujniki, systemy komunikacji i zarządzania, które mogą integrować tak wiele złożonych systemów w elastyczny sposób” – powiedziała Ingrid Leijonhufvud, Saab OCEAN2020. Menadżer projektu.

Systemy i platformy bezzałogowe mają kilka zalet: uzyskanie stałej obecności, ale przy użyciu ograniczonego personelu, usunięcie ryzyka narażenia na zagrożenia dla personelu oraz zmniejszenie kosztów. Dla kraju takiego jak Szwecja, który chroni długie wybrzeże, systemy autonomiczne mogą przynieść ogromne korzyści we współpracy z tradycyjnymi systemami statków.

OCEAN2020 to konsorcjum finansowane przez Unię Europejską w ramach Działania Przygotowawczego w zakresie Badań nad Obronnością i realizowane przez Europejską Agencję Obrony. Prace te przyczyniają się do zdolności UE do przewodzenia innowacjom wspierającym strategiczną autonomię Europy w dziedzinie morskiej.

Konsorcjum pod przewodnictwem Leonardo SpA i pod kierownictwem Saaba drugiej demonstracji na żywo składa się z 43 uczestników z 15 krajów, co nadaje jej duży wymiar europejski.

źródło: SAAB

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY