navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Saab opracuje system neutralizacji min Multi-Shot dla francusko-brytyjskiego programu MCM

foto :SAAB

Firma Saab otrzymała pierwsze zamówienie od głównego wykonawcy firmy Thales, działającego jako integrator systemu kompleksowego rozwiązania, na system neutralizacji min Multi-Shot (MuMNS), poinformowała firma.

Wartość zamówienia to około 36 mln dolarów, a dostawy pierwszych systemów nastąpią w 2022 roku.

Zamówienie otrzymane od firmy Thales jest częścią francusko-brytyjskiego programu MMCM (Maritime Mine Counter Measures), w ramach którego Saab dostarczy najnowocześniejsze systemy identyfikacji i usuwania min, obsługiwane z bezzałogowych statków nawodnych. Będą służyć w Royal Navy i French Navy.

„Z dumą ogłaszamy naszych pierwszych klientów MuMNS. Ogromnym sukcesem jest dostarczenie możliwości, które umożliwiają tym flotom bezpieczniejsze i bardziej wydajne operacje przeciwminowe, ponieważ operator może zneutralizować wiele min morskich z bezpiecznej odległości ”- mówi Görgen Johansson, szef działu Dynamics w Saab.

MuMNS:

MuMNS zapewnia nową generację identyfikacji i utylizacji min w potężnym, modułowym systemie opartym na sprawdzonej bezzałogowej technologii Saaba i rozwiązaniach przeciwminowych. Oznacza to niezrównane możliwości operacyjne z większą elastycznością, która znacznie poprawia tempo operacyjne i zmniejsza koszty operacji w zakresie środków przeciwminowych oraz ryzyko dla personelu.

System MuMNS składa się z ROV wyposażonego w maksymalnie trzy ładunki systemu neutralizacji min (MNS), jednostkę powierzchniową, system startu i odzyskiwania (LARS), wciągarkę z liną i stanowisko kontrolne. Pojazd wykorzystuje ładunek kształtowy do detonacji celu wyższego rzędu. Ładunek jest przyczepiany do celu przez pojazd i rozkaz detonowany, gdy pojazd jest wolny.

Specyfikacja techniczna;

  • Długość: 2,7 m
  • Szerokość: 1 m
  • Wysokość: 0,6 m
  • Masa w powietrzu: 415 kg z pełnym obciążeniem
  • Prędkość: do 4 węzłów
  • Maksymalna głębokość robocza: 300 m

źródło: Naval News

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY