navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Royal Navy z ogromnym hukiem kończy zagrożenie, jakie stanowi mina wojenna

Eksperci Royal Navy od usuwania bomb zdetonowali minę z czasów wojny, która została włożona przez rybaków w Firth of Clyde.

Zespół z Northern Diving Group, z siedzibą w Faslane, ruszył do akcji po odzyskaniu urządzenia z czasów wojny – ułożonego przez niemiecki okręt podwodny u wybrzeży wyspy Ailsa Craig.

Siedmioma załoga trawlera została ewakuowana przez Troon Lifeboat i Rothesay Coastguard Rescue Team, podczas gdy statek popłynął do Ettrick Bay na Isle of Bute na spotkanie z nurkami.

Oświadczyli, że mina, która nadal zawiera około 350 kg materiałów wybuchowych, jest w nienaruszonym stanie i zdecydowali, że najlepszym rozwiązaniem będzie kontrolowana detonacja na morzu.

Koordynowali opuszczanie amunicji na dno morskie w pobliżu plaży Ettrick, zanim kontrolowana eksplozja wyrzuciła go – wraz z błotem i wodą – wysoko w powietrze.

fot. Royal Navy

Biorąc pod uwagę, że mina znajdowała się w wodzie przez około 80 lat, stan kopalni był niezwykły. Wypełnienie wybuchowe było nienaruszone i dlatego stanowiło poważne zagrożenie.

powiedział Komandor porucznik Mark Shaw, dowódca Northern Diving Group

„Na podstawie wstępnych zdjęć byliśmy w stanie łatwo zidentyfikować typ miny i, co ważne, ustalić, że wypełnienie wybuchowe było nienaruszone i dlatego stanowiło poważne zagrożenie.

„Statek został skierowany do Ettrick Bay i spotkał się z moim zespołem kierowanym przez podoficera Roberta McCanna, który bezpiecznie poradził sobie z sytuacją”.

Kontynuował: „Przedmioty tej wielkości są stosunkowo rzadkie, jednak w tym roku grupa zbliża się do 100 wezwań wspierających władze cywilne we wszelkiego rodzaju utylizacji materiałów wybuchowych, od min i torped po granaty ręczne i improwizowane urządzenia.

fot. Royal Navy

„Średnio w całej Wielkiej Brytanii, Royal Navy Clearance Divers otrzymują raz dziennie zadanie pomocy na EOD. To podkreśla pozostałą obecność historycznego uzbrojenia. Nawet małe przedmioty mogą być niestabilne i stwarzać zagrożenie wybuchem; Przeprowadzenie kontrolowanej eksplozji jest jedynym bezpiecznym sposobem radzenia sobie z nimi i neutralizacji zagrożenia. ”

Źródło: Royal Navy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY