navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Royal Australian Navy przestawia się na atomowe okręty podwodne

W ramach nowej trójstronnej umowy o zaawansowanej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią Royal Australian Navy otrzyma flotę okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

W rezultacie australijski rząd podobno rozważa anulowanie długo opóźnianej umowy z francuskim koncernem Naval Group na budowę zaawansowanych okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym dla Królewskiej Marynarki Wojennej Australii.

Ogłoszenie zostało ogłoszone 15 września 2021 r. przez premiera Australii Scotta Morrisona, do którego za pośrednictwem wideokonferencji dołączyli wiceprezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Na dzień przed ogłoszeniem zwołano w Canberze krótkoterminowe posiedzenie Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Rady Ministrów, na które podobno zaproszono również wysokich rangą członków opozycji federalnej.

„Jako przywódcy Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, kierując się naszymi trwałymi ideałami i wspólnym zaangażowaniem na rzecz międzynarodowego porządku opartego na zasadach, postanawiamy pogłębić współpracę dyplomatyczną, w zakresie bezpieczeństwa i obrony w regionie Indo-Pacyfiku, w tym poprzez współpracę z partnerami, aby sprostać wyzwaniom XXI wieku” – czytamy we wspólnym oświadczeniu. „W ramach tych wysiłków ogłaszamy utworzenie wzmocnionego trójstronnego partnerstwa bezpieczeństwa o nazwie „AUKUS” — Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

„Dzięki AUKUS nasze rządy wzmocnią zdolność każdego z nich do wspierania naszych interesów w zakresie bezpieczeństwa i obrony, opierając się na naszych długotrwałych i trwających więzach dwustronnych”, kontynuuje. „Będziemy promować głębsze udostępnianie informacji i technologii. Będziemy wspierać głębszą integrację nauki, technologii, baz przemysłowych i łańcuchów dostaw związanych z bezpieczeństwem i obronnością. A w szczególności znacznie pogłębimy współpracę w zakresie zdolności w zakresie bezpieczeństwa i obrony”.

Chociaż nie jest jasne, który okręt podwodny kupi rząd australijski, okręt podwodny typu Virginia jest najnowszym projektem opracowanym przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Ta łódź podwodna, budowana przez amerykańską firmę General Dynamics z branży lotniczej i obronnej, przeszła kilka iteracji, ale obecnie jest zasilana przez jeden reaktor jądrowy i jest w stanie poruszać się z prędkością ponad 25 węzłów. Jego załoga składa się z 15 oficerów i 117 szeregowych członków, a okręty podwodne są wykorzystywane m.in. do zwalczania okrętów podwodnych i operacji wywiadowczych.

źródło: Navalpost

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY