navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Rosjanie zbudują bazę marynarki wojennej w Sudanie

Zdecydował o tym prezydent Władimir Putin. Baza będzie wielka — będzie w stanie przyjmować nuklearne okręty podwodne.

Decyzja o budowie bazy zapadła już trzy lata temu podczas wizyty ówczesnego prezydenta Sudanu Umara al-Baszira w Soczi. Umar stracił jednak władzę w wyniku wojskowego zamachu stanu w kwietniu 2019 r. i od tego czasu przygotowania do budowy bazy stanęły w miejscu.

Rosyjskie media poinformowały teraz, że Władimir Putin zatwierdził w ostatnich dniach plan budowy bazy, co oznacza, że Rosja porozumiała się z nowym, kontrolowanym przez wojsko rządem Sudanu. Zbiega się to z informacjami o większej liczbie wojskowych doradców z Rosji, którzy stacjonują w Sudanie oraz o zwiększeniu znajdującej się w Chartumie placówki rosyjskiej tajnej policji FSB, która doradza sudańskim służbom bezpieczeństwa.

Baza rosyjskiej marynarki wojennej powstanie w pobliżu miasta Port Sudan nad Morzem Czerwonym. Ma w niej służyć 300 rosyjskich żołnierzy, których zadaniem będzie obsługiwanie rosyjskich okrętów pływających w tej części świata. Baza ma być dostatecznie duża, by przyjmować i remontować rosyjskie okręty podwodne o napędzie nuklearnym.

Rosjanie bardzo aktywnie zwiększają swoją obecność dyplomatyczną i wojskową w całej Afryce. Ostatnio otworzyli wojskowe biuro łącznikowe w Republice Środkowoafrykańskiej.

Źródło: Onet.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY