navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

ROSJA- Broń specjalnego przeznaczenia dla Marynarki Wojennej

Zdjęcie: Lev Fedoseev / TASS

Wysoki poziom przezbrojenia armii rosyjskiej w nowy i obiecujący sprzęt wojskowy powinien utrzymać się w 2021 r. i w latach następnych. Prezydent Rosji nazwał to zadanie kluczowym, a przede wszystkim dotyczy odnowy rosyjskiej potęgi nuklearnej.

Teraz udział nowoczesnej broni sięga 86 proc., co daje gwarancję bezpieczeństwa Rosji. A za 12 miesięcy planuje się zwiększyć tę liczbę do 88,3 proc. Takie liczby zostały wypowiedziane w raporcie Prezydenta Rosji na ostatnim posiedzeniu zarządu rosyjskiego Ministerstwa Obrony. „Stanie w miejscu dzisiaj jest absolutnie niedopuszczalne” – ostrzegł Putin. „Szybkość zmian we wszystkich krytycznych obszarach sił zbrojnych jest niezwykle wysoka”. „To nie jest nawet Formuła 1 – szybkość zmian jest kosmiczna” – powiedział prezydent. „Jeśli zatrzymamy się na co najmniej jedną sekundę, natychmiast zaczniemy pozostawać w tyle” – ostrzegł.

Dla wojska, generałów i przemysłu zbrojeniowego te słowa są jak rozkaz. Koncentrują się na nich również zakrojone na szeroką skalę plany obronne kraju w latach 2021-2025. W szczególności taki rodzaj rozwoju rosyjskich strategicznych sił nuklearnych przewidują w przyszłym roku.

13 wyrzutni z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi Yars i Avangard zostanie przydzielonych do walki w strategicznych siłach rakietowych. Dywizje rakietowe w Kozielsku, Jasnym, Użurze, Nowosybirsku i Joszkar-Oli zakończą budowę infrastruktury dla takich kompleksów w 2021 roku. Z kolei w najbliższym roku w okolicach osady Sewero-Jenisejski na terytorium Krasnojarska zostanie wyposażone specjalne stanowisko poligonowe do prób w locie najnowszego systemu rakietowego Sarmat.Wiadomo, że jego ciężki międzykontynentalny pocisk balistyczny zastąpi najpotężniejszy na świecie strategiczny RS-20V Voevoda, który na Zachodzie w czasach radzieckich nazywano „Szatanem”. Dowódca Strategicznych Sił Rakietowych Siergiej Karakajew powiedział niedawno, że dywizja użurska przygotowuje się do przezbrojenia głównego pułku rakietowego w system Sarmat. Zamierzają postawić ten strategiczny kompleks w stan gotowości bojowej w 2022 roku.

Plany rozwoju lotnictwa dalekiego zasięgu i strategicznej floty okrętów podwodnych Rosji wyglądają nie mniej ambitnie. Oto tylko dwa fakty wypowiedziane przez Siergieja Szojgu. Fakt pierwszy – w przyszłym roku rozpoczną się testy państwowe zmodernizowanego samolotu Tu-160. To główny nosiciel powietrznej broni jądrowej. Dlatego departament wojskowy wielokrotnie mówił o potrzebie modernizacji wszystkich „Białych Łabędzi” służących w rosyjskich siłach powietrznych.

Drugi fakt – w 2021 roku marynarka wojenna przyjmie dwa okręty podwodne o napędzie atomowym projektu „Борей-А” – „Князь Олег” i „Генералиссимус Суворов” z pociskami balistycznymi Bulava. Przypomnijmy, że w tym roku flota została już uzupełniona o wiodący atomowy krążownik podwodny tego projektu – „Князь Владимир”. „Князь Олег” i „Генералиссимус Суворов” – to odpowiednio piąty i szósty okręt z serii Boreyev 955 oraz druga i trzecia, wyprodukowana w zmodernizowanej wersji z literą „A”. Są cichsze, mają lepszą manewrowość, zwiększoną zdolność do trzymania na głębokości i nowocześniejszy system kontroli broni powietrznej. Oprócz sześciu wyrzutni torped kal. 533 mm okręty te są wyposażone w pociski torpedowe i system rakiet przeciwlotniczych. Głównym środkiem ataku okrętów podwodnych jest „Buława”, na każdym okręcie jest ich 16. Trzystopniowy pocisk na paliwo stałe przenosi 6 indywidualnie kierowanych głowic. W odległości 10 tysięcy kilometrów Buława uderza w cel z prawdopodobnym odchyleniem od niego zaledwie 120-350 metrów. 

Infografika „RG” / Leonid Kuleshov / Yuri Gavrilov

źródło: rg.ru

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY