navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Rheinmetall przetestuje nowy laser demonstracyjny na pokładzie fregaty niemieckiej marynarki wojennej

Niemieckie organy zaopatrzenia przyznały firmie Rheinmetall kontrakt na opracowanie kluczowego przyszłego komponentu systemu broni laserowej, który zostanie przetestowany na pokładzie fregaty F124 niemieckiej marynarki wojennej (Deutsche Marine) typu Sachsen.

Pod koniec drugiego kwartału 2020 roku Federalne Biuro Bundeswehr ds. Sprzętu, Technologii Informatycznych i Wsparcia Serwisowego (BAAINBw) zleciło Rheinmetall Waffe Munition GmbH wykonanie demonstratora źródła laserowego. Zamówienie jest warte kwotę z dolnego dwucyfrowego przedziału milionów euro.

Zaprojektowany z myślą o przekrojach, demonstrator źródła laserowego można wykorzystać w różnych projektach, aby dogłębniej zbadać wykorzystanie technologii laserowej w zastosowaniach wojskowych. Pierwszym projektem demonstratora lasera będzie roczna faza próbna na pokładzie fregaty niemieckiej marynarki wojennej Sachsen .

Demonstrator lasera oparty jest na technologii sprzężenia widmowego, którą Rheinmetall intensywnie bada od lat. Jego kluczowe dane dotyczące wydajności obejmują skalowalną moc wyjściową do 20 kW przy bardzo dobrej jakości wiązki. Zasadniczo demonstrator składa się z dwunastu prawie identycznych modułów lasera światłowodowego o mocy 2 kW i jakości wiązki bliskiej dyfrakcji. Sumator wiązek – podzespół, który zamienia wiele wiązek w jedną za pomocą technologii siatki dielektrycznej – łączy dwanaście wiązek lasera światłowodowego w jedną wiązkę laserową o doskonałej jakości.

Technologia sprzężenia widmowego oferuje wiele zalet w porównaniu z innymi technologiami sprzęgania, np. Sprzężenie geometryczne: jest mniej skomplikowane, wysoce modułowe i posiada potencjał wzrostu w klasie wydajności 100 kW; ponadto, jako system pasywny, jest w stanie działać przy wyjątkowo niewielkim wysiłku sterującym.

W 2015 roku, podczas prób prowadzonych na Bałtyku, Rheinmetall po raz pierwszy w Europie z powodzeniem walczył z celami na lądzie za pomocą funkcjonalnego prototypu pokładowego systemu broni laserowej. Następnie, w 2018 roku, BAAINBw i Rheinmetall pomyślnie przetestowały laboratoryjne źródło laserowe o mocy 20 kW. Planowane próby, które mają być przeprowadzone w środowiskach wojskowych w autentycznych warunkach eksploatacyjnych, to kolejny krok na drodze od laboratorium do praktycznego zastosowania, a wszystko to na przestrzeni zaledwie trzech lat. To ważny krok – ważny i wymagający – na drodze do wprowadzenia przyszłych systemów broni laserowej.

Źródło: rheinmetall.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY