navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Rheinmetall i MBDA wygrywają kontrakt na system laserowy dla niemieckiej fregaty

Niemieckie Federalne Biuro Bundeswehry ds. Sprzętu, Technologii Informatycznych i Wsparcia Serwisowego (BAAINBw) przyznało konsorcjum, czyli ARGE, składającemu się z MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetall Waffe Munition GmbH, kontrakt na wykonanie, integrację i wsparcie testowania demonstratora broni laserowej w środowisku morskim.

foto: poglądowe Fragoutmag.com

Praca zostanie podzielona na mniej więcej równych zasadach. MBDA Deutschland odpowiada za śledzenie, konsolę operatora i połączenie demonstratora broni laserowej z systemem dowodzenia. Rheinmetall odpowiada za stanowisko broni laserowej, system naprowadzania wiązki, chłodzenie i integrację systemu broni laserowej z kontenerem projektu demonstratora źródła laserowego.

Demonstrator broni laserowej ma zostać wyprodukowany, przetestowany i zintegrowany do końca 2021 roku. Próby na pokładzie fregaty niemieckiej marynarki wojennej F-124 Sachsen mają się odbyć w 2022 roku.

Jak zauważa Doris Laarmann, szef działu rozwoju biznesu laserowego w MBDA Deutschland: „Umowa jest ważnym krokiem na drodze do operacyjnego systemu laserowego o wysokiej energii. Nasze dwie firmy wykorzystają swoje mocne strony, aby ten projekt odniósł sukces w imieniu niemieckiej marynarki wojennej. Po zainstalowaniu demonstrator będzie również używany do testowania ważnych aspektów, takich jak interakcja i funkcja zestawu czujników, system zarządzania walką i efektor, a także zasady zaangażowania ”.

Alexander Graf, szef programu broni laserowej Rheinmetall Waffe Munition i dr Markus Jung, który kieruje działaniami firmy w zakresie rozwoju broni laserowej, zgadzają się, dodając, że „Kontrakt oznacza systematyczne rozszerzenie funkcjonalnej prototypowej broni laserowej z powodzeniem przetestowanej w ostatnich latach, z doświadczeniem zdobytym w ramach jednego z najbardziej ambitnych projektów w dziedzinie rozwoju broni laserowej w Europie ”.

Przełomowe osiągnięcie w historii technologii obronnej. Lasery atakują cele z prędkością światła, działając z wielką precyzją i powodując bardzo niewielkie uszkodzenia uboczne. System demonstracyjny posiadający te możliwości zostanie wkrótce przetestowany w wysoce realistycznych warunkach operacyjnych na pokładzie niemieckiej fregaty.

źródło: Rheinmetall Defence

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY