navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Rekordowy rejs HMS PROTECTOR Royal Navy

HMS Protector Królewskiej Marynarki Wojennej ustanowił rekord w żegludze bliżej bieguna północnego niż jakikolwiek inny brytyjski okręt nawodny w historii.

Okręt badawczy z Plymouth jest na swoim pierwszym patrolu arktycznym po zakończeniu gruntownego remontu w styczniu. Od tego czasu Protector prowadzi szeroko zakrojone próby i szkolenia, których celem jest wysłanie na Antarktydę jeszcze w tym roku.

HMS Protector spędził ten miesiąc na kole podbiegunowym, na północ od 80 stopni szerokości geograficznej, przeprowadzając „Próby taranowania lodu”, aby ustalić poprawną ocenę „Kodu polarnego” po remoncie.

Wcześniej tylko okręty podwodne Royal Navy, takie jak HMS Trenchant, który przebił lód na biegunie w 2018 roku, płynęły dalej na północ niż pozycja osiągnięta przez statek badawczy: 80°41,5 na północ na Morzu Grenlandzkim, około 1050 kilometrów (652 mil). ) z bieguna północnego.

„Nie zbliżając się do lodu od ponad dwóch lat, okręt przetestował wytrzymałość swoich silników za pomocą specjalistycznego uciągu na uwięzi w Flekkefjord w południowej Norwegii, a następnie zaczął na poważnie łamać lody w Cieśninie Fram – między Grenlandią a norweskim łańcuchem wysp Svalbard” – powiedziała Royal Navy w oświadczeniu.

Na pokładzie Protectora znajdują się naukowcy, inżynierowie i doradcy, w tym z Ministerstwa Obrony i British Antarctic Survey, a także dwóch oficerów Royal Navy.

„Ten zespół zapuścił się daleko, do jednej z najbardziej niesamowitych części planety”, powiedział dowódca Protektora, kapitan Michael Wood. „Szansa na zapoznanie się z tym bezlitosnym środowiskiem była fantastyczna i potwierdza zdolność Wielkiej Brytanii do działania w Arktyce”.

Podczas pobytu na północy okręt prowadził również badania dna morskiego w Cieśninie Fram o głębokości od 2000 do 3000 metrów i zbierał dane o prądach północnoatlantyckich, obserwował ssaki morskie i pomagał British Antarctic Survey w badaniu polarnej pokrywy lodowej.

Po postoju w Reykjaviku na Islandii HMS Protector wróci do Plymouth, gdzie jesienią rozpocznie przygotowania do powrotu do południowego regionu polarnego.

„Jesteśmy gotowi wrócić na Antarktydę. W roku, w którym Wielka Brytania jest gospodarzem konferencji COP 26, nasze zaangażowanie w ochronę i zrozumienie tego dziewiczego kontynentu oraz wpływu na niego zmian klimatycznych jest ważniejsze niż kiedykolwiek – powiedział kapitan Wood.

źródło: Royal Navy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY