navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Przygotowania do manewrów Marynarki Wojennej z okrętami NATO

W Urzędzie Morskim w Szczecinie odbyło się dzisiaj (3 listopada) spotkanie z delegacją Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego. Rozmowy dotyczyły zaplanowanych w przyszłym tygodniu manewrów Marynarki Wojennej z okrętami NATO pod kryptonimem Solidarna Belona.

foto: Urząd Morski

Głównym celem Solidarnej Belony jest integracja sojuszniczych sił morskich w rejonie Bałtyku południowego poprzez koordynację zadań Komponentu Morskiego, Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) oraz żeglugi w obrębie prowadzonych działań.  Manewry oparte na współpracy wszystkich sił, zaplanowane w dowodzonym przez wiceadmirała Krzysztofa Jaworskiego Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego, są elementem sprawdzenia szeregu wprowadzanych i planowanych rozwiązań, których główny cel to zapewnienie bezpieczeństwa morskich obszarów państwa. Siły Komponentu Morskiego wydzielone do manewrów wraz ze Stałym Zespołem okrętów NATO realizować będą zadania w ramach tzw. zespołu zadaniowego (TF – ang. Task Force) dowodzonego przez kmdr. Aleksandra Urbanowicza – byłego dowódcę Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG-2) działającego na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Operacja poprzedzona szeregiem uzgodnień w zakresie współdziałania z instytucjami cywilnymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na morzu koordynowana będzie przez sztab złożony z doświadczonych oficerów Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego oraz specjalistów wydzielonych z jednostek Marynarki Wojennej.

W manewrach trzonem sił będą okręty wydzielone z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, odpowiedzialne na co dzień za prowadzenie systematycznych działań w toni wodnej. Wspierać je będą siły z 3 Flotylli Okrętów oraz elementy Urzędu Morskiego w Szczecinie. W Solidarnej Belonie udział wezmą między innymi: okręty obrony przeciwminowej, okręt rakietowy, okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej, trałowce, okręty transportowo-minowe, jednostki hydrograficzne, Grupa Nurków Minerów oraz jednostki pomocnicze. W manewry zaangażowane będą również jednostki brzegowe na co dzień wspierające działania sił na morzu, w tym Morska Jednostka Rakietowa, 8 Dywizjon Przeciwlotniczy a także samoloty bojowe Sił Powietrznych F-16 i Su-22 oraz śmigłowiec ratowniczy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Łącznie w Solidarnej Belonie planowany jest udział ponad 10 jednostek w tym okrętów SNMCMG-1 i polskiej Marynarki Wojennej, wspartych działaniami lotnictwa bojowego, morskiego oraz jednostek brzegowych. Obecnie SNMCMG-1 dowodzi oficer polskiej Marynarki Wojennej kmdr por. Michał Dziugan stojący na czele sztabu złożonego głównie z oficerów oraz podoficerów Marynarki Wojennej RP, sformowanego w PKW Morze Północne i zaokrętowanego na pokładzie niemieckiego okrętu FGS Elbe.

źródło: COM DKM

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY