navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Powrót z rejsu nawigacyjno- szkoleniowego ORP „WODNIK”

Po prawie dwóch miesiącach rejsu, w sobotę, 7 sierpnia do macierzystego portu w Gdyni powrócił ORP „Wodnik”. Za nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła. Udział w praktyce wzięli polscy, katarscy i kuwejccy podchorążowie, dla których był to pierwszy, tak długi rejs.

Okręt przeszedł kilkanaście tysięcy mil morskich po trasie Morze Bałtyckie – Morze Północne – Ocean Atlantycki – Kanał Angielski – Morze Bałtyckie, odwiedzając porty w Portugali (Funchal), Stanach Zjednoczonych (Miami, Nowy Jork ) i Kanadzie (Halifax).

Polscy i katarscy podchorążowie z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego  odbyli praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Mieli okazję wykorzystać wiedzę zdobytą zwłaszcza na zajęciach z astronawigacji, gdzie uczyli się między innymi wyznaczać pozycję okrętu przy pomocy ciał niebieskich. Ponadto przeszli szkolenie wachtowe i pozawachtowe z uwzględnieniem takich przedmiotów jak: nawigacja morska, astronawigacja, okrętowe urządzenia nawigacyjne, radionawigacja, meteorologia i oceanografia oraz wiedza okrętowa.


Natomiast podchorążowie z Polski i z Kuwejtu studiujący na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym, czyli przyszli mechanicy okrętowi zaliczyli praktykę specjalistyczną. Zapoznali się z różnymi urządzeniami okrętowymi, ich obsługą i dokumentacją, a także pełnili wachty morskie w siłowniach okrętowych. Ponadto, poznali zagadnienia dotyczące dowodzenia działem okrętowym.W ramach rejsu podchorążowie przeszli szkolenie ratownicze, a polscy podchorążowie zgodnie z tradycją marynarską dostąpili zaszczytu udziału w chrzcie morskim.Po wejściu okrętu do portu, na załogę, kadrę oraz podchorążych czekały utęsknione rodziny.

źródło: AMW

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY