navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Poszukiwania na Bałtyku

Wczoraj załogi z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego zaangażowane zostały do poszukiwań rozbitka z odnalezionego w pobliżu Ustronia Morskiego kutra rybackiego. Poszukiwania z powietrza prowadzono śmigłowcem Mi-14PŁ/R z Darłowa i samolotem M28B1R Bryza z Siemirowic.

W czwartek (20.05) o godz. 10.40 lotnicy morscy z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniący dyżur ratowniczy SAR na lotnisku w Darłowie, postawieni zostali w stan gotowości alarmem ratowniczym „Rozbitek na morzu”. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego Mi-14PŁ/R, dowodzona przez kpt. pil. Sławomira Krzyszczaka, osiągnęła gotowość do działań dziesięć minut później i wystartowała w kierunku rejonu poszukiwań, 5 mil morskich na północ od Ustronia Morskiego. Z przekazanych informacji wynikało, że na tej pozycji znajduje się duński kuter rybacki R252, pozbawiony załogi. W godzinach 11.15 – 14.00 załoga śmigłowca przeszukała rejon w pobliżu zlokalizowanego kutra, współpracując z prowadzącymi akcję na wodzie jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Rozbitków nie odnaleziono i o godzinie 14.18 załoga powróciła na lotnisko w Darłowie. Do akcji zadysponowano także lotników z Siemirowic. O godzinie 13.31 wystartował samolot patrolowo-rozpoznawczy M-28B 1R Bryza i skierował się do rejonu poszukiwań. Po kilkunastu minutach przekazano do służb koordynujacych akcję poszukiwawczą, informację o lokalizacji pomarańczowego przedmiotu w wodzie, jednak jednostki nawodne nie potwierdziły jego występowania w tym rejonie. O godzinie 17.25 samolot powrócił na lotnisko w Siemirowicach. Rozbitka nie odnaleziono.
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

źródło: BL MW

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY