navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Połączone Siły Morskie ustanawiają nową grupę morską do patrolowania regionu Morza Czerwonego

Wielonarodowe Połączone Siły Morskie na Bliskim Wschodzie powołają nową Połączoną Grupę Zadaniową-153, aby w szczególności zająć się zagrożeniami morskimi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.

Marynarka Wojenna USA początkowo poprowadzi grupę zadaniową, ale szybko przekaże przywództwo partnerowi regionalnemu, wiceadmirał Marynarki Wojennej USA Brad Cooper, dowódca 5. Floty i Centralnego Dowództwa Sił Morskich, powiedział dziennikarzom w rozmowie z 13 kwietnia.

Fregata marynarki królewskiej HMS Montrose (F 236), fregata marynarki wojennej Pakistanu PNS Aslat (F 254), okręt patrolowy Royal Navy Omanu Al-Shinas (Z 21), USCGC Charles Moulthrope (WPC 1141) podczas International Maritime Exercise/Cutlass Express (IMX/CE) 2022 w Zatoce Arabskiej, 13 lutego (specjalista Natianna Strachen/US Army)

Cooper, który również kieruje organizacją Połączonych Sił Morskich, nie powiedziałby wprost, że nowa organizacja ma przeciwdziałać zagrożeniom morskim stwarzanym przez wspierane przez Iran siły Huti w Jemenie. Powiedział raczej, że stanowisko CTF-153 z 17 kwietnia „wzmocni Połączone Siły Morskie, które są największym na świecie wielonarodowym partnerstwem marynarki wojennej, a ostatecznie zwiększymy bezpieczeństwo i stabilność na Morzu Czerwonym i w regionie”.

Połączone Siły Morskie utworzyły już trzy inne połączone siły zadaniowe: CTF-152, które patrolują Zatokę Perską; CTF-150, który działa poza Zatoką Perską, a teraz skupi się na Zatoce Omańskiej i Północnym Morzu Arabskim; oraz CTF-151, który przeciwdziała piractwu na całym obszarze 5. Floty.

Cooper powiedział, że CTF-153 będzie działać od Kanału Sueskiego przez cieśninę Bab el-Mandeb do granicy jemeńsko-omańskiej i zajmie się handlem ludźmi i przemytem zarówno legalnych materiałów, jak węgiel, nielegalna broń i narkotyki.

„Stanowisko tej organizacji naprawdę odzwierciedla regionalny konsensus w sprawie znaczenia bezpieczeństwa morskiego na tych akwenach” – powiedział Cooper. „Mamy udokumentowany rekord w ostatnich przykładach sukcesu, kiedy skupiamy się w ten zorganizowany sposób.

Kapitan Marynarki Wojennej USA Robert Francis, który dowodzi amerykańskimi okrętami nawodnymi w 5. Flocie, poprowadzi CTF-153 z około 15 sztabem z pokładu okrętu dowodzenia Marynarki Wojennej USA Mount Whitney, który zazwyczaj służy jako okręt dowodzenia 6. Floty USA z Włoch.

„Fakt, że wprowadzamy tradycyjnie okręt flagowy 6. Floty do 5. Floty, sygnalizuje nasze bardzo silne postanowienie i zaangażowanie w ten region” – powiedział Cooper.

Chociaż nie mówił, które narody dołączą do nowej grupy zadaniowej lub które przejmą dowództwo w następnej kolejności, podkreślił, że marynarka egipska dołączyła do organizacji Połączonych Sił Morskich rok temu.

źródło: defensenews

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY