navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Pentagon pozostawia na Morzu Śródziemnym lotniskowiec USS Harry S. Truman

Minister obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zdecydował we wtorek o zatrzymaniu na Morzu Śródziemnym lotniskowca USS Harry S. Truman, który miał rozpocząć misję w Zatoce Perskiej. Pentagon w ten sposób chce „uspokoić” europejskich sojuszników w obliczu napięć z Rosją.

„Minister obrony nakazał Grupie Uderzeniowej USS Harry S. Truman pozostać w obszarze operacji dowództwa europejskiego (Eucom) zamiast udać się, zgodnie z wcześniejszym planem, do obszaru operacji dowództwa centralnego (Centcom), obejmującego Bliski Wschód” – powiedział agencji AFP jeden z urzędników Pentagonu, chcący zachować anonimowość.

„Jesteśmy poważnie zaniepokojeni znacznym, niesprowokowanym i nieuzasadnionym nagromadzeniem rosyjskich sił zbrojnych na granicach Ukrainy w ostatnich miesiącach i odrzucamy fałszywe rosyjskie roszczenia dotyczące prowokacji ukraińskich i NATO. Wzywamy Rosję do natychmiastowej deeskalacji, poszukiwania kanałów dyplomatycznych i przestrzegania jej międzynarodowych zobowiązań dotyczących przejrzystości działań wojskowych” – wynika z komunikatu prasowego NATO z 16 grudnia.

USS Harry Truman i jego grupa uderzeniowa lotniskowców przybyły na Morze Śródziemne 14 grudnia z Zatoki Perskiej przez Kanał Sueski. Obecnie operuje na Morzu Jońskim między Grecją a Włochami.

źródło: USNI News

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY