navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Okręty z natowskiej operacji Sea Guardian operują po wschodniej części Morza Śródziemnego

SOUDA BAY, Grecja – Rozpoczął się szósty skoncentrowany patrol NATO Operation Sea Guardian (OSG) w 2020 r., Którego okrętem flagowym jest grecki okręt Spetsai.

Operacja Sea Guardian (OSG) to całoroczne, proaktywne i wybiegające w przyszłość zobowiązanie: poprzez utrzymywanie odstraszania terroryzmu i nielegalnych działań międzynarodowych.

Jest to finał operacji skoncentrowanej na OSG 2020, trwającej od 24 listopada do 9 grudnia, na wschodnim Morzu Śródziemnym.

Przygotowując się do misji, podjęto odpowiednie środki zaradcze dotyczące COVID-19. Podobnie jak poprzednie patrole w tym roku, załoga greckiej marynarki wojennej została poinformowana przez telekonferencję Dowództwa Morskiego NATO. Wdrożono kilka innych środków, aby zapewnić załodze możliwość bezpiecznego wykonywania misji NATO.

Skupioną operację kieruje kapitan Stefanos Sarris z greckiej marynarki wojennej. Grupa zadaniowa składa się z helleńskiego okrętu Spetsai, bułgarskiego okrętu Smeli oraz patrolowca brytyjskiej Royal Navy Trent, wspieranego przez okręty podwodne z Grecji i Turcji. Morskie samoloty patrolowe (MPA) i powietrzne jednostki wczesnego ostrzegania z Grecji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Turcji i USA również uczestniczą w ukierunkowanym patrolu, zapewniając towarzyszące mu wsparcie z powietrza.

Ta operacja skupiona obejmie również ćwiczenia z izraelską marynarką wojenną oraz wizytę w porcie w Hajfie pod koniec grudnia.

Operacja Sea Guardian jest operacją NATO w zakresie bezpieczeństwa morskiego nieobjętą Artykułem 5, której celem jest współpraca z interesariuszami z regionu Morza Śródziemnego w celu utrzymania świadomości sytuacyjnej na morzu, odstraszania i zwalczania terroryzmu oraz wzmacniania budowania potencjału.

Operacja ta pozostaje jednym z najważniejszych narzędzi służących NATO do promowania stabilności na Morzu Śródziemnym i utrzymywania morskiej świadomości sytuacyjnej. Skoncentrowane patrole NATO w ramach operacji Sea Guardian pomagają NATO w utrzymaniu dokładnego morskiego obrazu codziennej działalności w określonych obszarach Morza Śródziemnego i są doskonałą okazją do zwiększenia współpracy i interoperacyjności.

Źródło: nato.int za Biuro Spraw Publicznych MARCOM

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY