navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Okręt podwodny piątej klasy Astute o nazwie Anson w Barrow-in-Furness

Piąty klasy Astute okręt podwodny został oficjalnie nazwany Anson podczas ceremonii w siedzibie BAE Systems w Barrow-in-Furness w Cumbrii. Zgodnie z tradycją Anson został pobłogosławiony przez Czcigodnego Martyna Gougha QHC, Kapelana Floty i Archidiakona Królewskiej Marynarki Wojennej, a następnie ochrzczony butelką cydru rozbitą o jej kadłub.


Okręt podwodny o długości 97 metrów i masie 7400 ton ma zostać zwodowany w Barrow na początku przyszłego roku, przed wyruszeniem na próby morskie w 2022 roku.  

Nadanie imienia Anson jest znaczącym krokiem na drodze do dołączenia do pozostałych czterech okrętów podwodnych klasy Astute, które są już na służbie w Royal Navy. Przez cały ten rok dostosowywaliśmy naszą firmę, aby zapewnić naszym pracownikom bezpieczeństwo, jednocześnie umożliwiając im kontynuowanie ważnej roli dostarczania krytycznych zdolności naszym klientom. Osiągnięcie tego ważnego kamienia milowego jest dowodem poświęcenia naszej siły roboczej, naszych partnerów Royal Navy i Submarine Delivery Agency.

powiedział – Cliff Robson, dyrektor zarządzający, okręty podwodne BAE Systems


Ponad 1700 osób pracuje nad programem Astute, który polega na dostawie siedmiu okrętów podwodnych szturmowych dla Royal Navy. Na początku tego roku HMS Audacious, czwarta łódź w tej klasie, opuściła Barrow i udała się do swojej bazy operacyjnej w Bazie Marynarki Wojennej Jej Królewskiej Mości Clyde w Faslane.
W Barrow trwają również prace nad sześcioma i siódmymi łodziami Astute, a także dwoma pierwszymi łodziami klasy Dreadnought, która jest następną generacją okrętów podwodnych odstraszających atomowo.
Pomimo pandemii COVID-19, prace nad Astute i Dreadnought trwały przez cały ten rok, a główne zmiany są wdrażane w jego Barrow i witrynach satelitarnych, aby umożliwić pracownikom bezpieczną pracę i zachowanie dystansu społecznego. Z tego powodu tylko garstka osób mogła być świadkami ceremonii nadania imienia.   Każda łódź podwodna ma sponsora, którego rola obejmuje przeprowadzenie oficjalnego nazewnictwa. Sponsorem Ansona jest Julie Weale, żona kontradmirała Johna Weale’a, który przeszedł na emeryturę z Royal Navy jako szef służby podwodnej i oficer flagowy Szkocji i Irlandii Północnej na początku tego roku.  

Jest to pierwszy okręt podwodny noszący nazwę HMS Anson, ale ósmy okręt marynarki wojennej noszący ten tytuł, który ma bogatą historię obejmującą kilkaset lat. Jestem pewien, że będzie kontynuowała to dziedzictwo również w przyszłości, dołączając do światowej sławy, najnowocześniejszej floty okrętów podwodnych, która ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu Wielkiej Brytanii.

powiedział Ian Booth, dyrektor naczelny, Submarine Delivery Agency (SDA)

Zaawansowana technologia jądrowa oznacza, że ​​okręty podwodne klasy Astute nigdy nie wymagają tankowania i mogą wytwarzać własny tlen i świeżą wodę z oceanu, co oznacza, że ​​mogą opływać świat bez wynurzenia. Z 98 załogą, która może monitorować wiodące na świecie czujniki, klasa Astute przenosi zarówno pociski Tomahawk Land Attack Cruise Missiles (TLAM), jak i ciężkie torpedy Spearfish.   Firma BAE Systems zajmująca się okrętami podwodnymi zatrudnia około 10 000 osób, głównie w północno-zachodniej Anglii, a znacznie więcej w łańcuchu dostaw. Firma wydaje ponad 1 miliard funtów rocznie, współpracując z ponad 1000 dostawcami, którzy wspierają programy Astute i Dreadnought, z których ponad 85 procent ma siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Źródło: baesystems

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY