navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Okręt podwodny „Kazań”- Projekt 885M (Yasen M) w strukturach rosyjskiej marynarki wojennej

Rosyjska marynarka wojenna oddała do użytku okręt podwodny projektu 885M typu Yasen M  7 maja podczas ceremonii, która odbyła się w Stoczni Sevmash na Morzu Białym w północno-zachodniej Rosji. Prace budowlane nad okrętem podwodnym rozpoczęto w 2009 r., a po dużym opóźnieniu ostatecznie zwodowano go w marcu 2017 r . 25 września 2018 r.

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej, admirał Nikołaj Jewmenow, wziął udział w wydarzeniu i wręczył flagę św. Andrzeja dowódcy okrętu podwodnego, kapitanowi 1 klasy Aleksandrowi Beketowowi.

Projekt 885 Yasen -M, nazywany również klasą Graney, to seria najnowszych okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi o napędzie atomowym, zaprojektowanych przez Malakhit i Sevmash. Oparta na projektach klasy Akula i Alfa, klasa Yasen ma zastąpić obecne okręty podwodne do ataku nuklearnego rosyjskiej marynarki wojennej z czasów radzieckich.

Okręty podwodne projektu 885 / 885M są uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr-PL i (lub) Oniks i ostatecznie będą wyposazone w pociski hipersoniczne Tsirkon  jako podstawowe uzbrojenie.

Każdy okręt podwodny może przenosić 32 Kalibr lub 24 Oniks (inne źródła podają 40 Kalibr i 32 Oniks) pociski manewrujące, które są przechowywane w ośmiu (dziesięciu w przypadku 855M) wyrzutni pionowych (dodatkowe pociski można przewozić w pomieszczeniu torped kosztem torped). Będzie również wyposażony w dziesięć wyrzutni kal. 533 mm, min i pocisków przeciw okrętom podwodnym, takich jak RPK-7.

Pierwsza rosyjska klasa okrętów podwodnych jest wyposażona w sferyczny sonar, oznaczony jako MGK-600 Irtysh-Amfora. Urządzenie (rzekomo system sonarowy Irtysh / Amfora) zostało przetestowane na zmodyfikowanej łodzi podwodnej typu Yankee. System sonaru składa się z kulistego układu dziobowego, bocznego i holowanego.

Okręty podwodne typu Yasen są pierwszymi wyposażonymi w reaktor jądrowy czwartej generacji. Reaktor, zbudowany przez Afrikantov OKBM, będzie miał rzekomo 25-30 lat żywotności rdzenia i nie będzie musiał być uzupełniany.

źródło: TASS

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY