navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Norwegia zgadza się z TKMS na zakup 4 okrętów podwodnych

Norwegia zawarła umowę z ThyssenKrupp Marine Systems na kontrakt na cztery okręty podwodne i pociski morskie klasy 212NG (Next Generation / Norwegia-Niemcy). Negocjacje trwają od 2017 roku. Porozumienie obejmuje również wspólne wysiłki na rzecz opracowania pocisku Future Naval Strike Missile.

foto: TKMS

Choć negocjacje zostały zakończone, podpisanie zostanie zaplanowane na lato, ponieważ wymaga zgody niemieckiego parlamentu.

„Bardzo się cieszę, że negocjacje dobiegły końca. Negocjacje zostały zakończone zeszłej nocy. Umowa została zakończona, ale nie została jeszcze podpisana. Najpierw musi to zatwierdzić niemiecki parlament ”. powiedział Bakke-Jensen, norweski minister obrony.

Pierwszy okręt podwodny ma zostać dostarczony do 2029 r., Czyli trzy lata później niż pierwotnie planowano. Całkowity koszt projektu wynosi około 5,2 miliarda dolarów, w tym okręty podwodne, zakup broni, koszty wdrożenia i rezerwy na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.

Okręty podwodne typu 212NG (Next Generation / norwesko-niemieckie) to ulepszona wersja okrętów podwodnych klasy 212A. Te okręty podwodne zastąpią okręty podwodne klasy Ula, które weszły do ​​służby w latach 1989-1992.

Drugie co do wielkości zamówienie w Norwegii

Zakup okrętów podwodnych będzie drugą co do wielkości inwestycją w nowy sprzęt wojskowy po 52 samolotach wielozadaniowych F-35A (dostawy w latach 2017–2025) w ostatnich latach. Terytorium Norwegii obejmuje (lub podlega norweskiej jurysdykcji) duże obszary morskie, w tym regiony arktyczne, które są strategicznie ważne z punktu widzenia interesów Oslo. Okręty podwodne, które mogą operować przez dłuższy czas i mają duże obszary z ukrycia i mają dużą siłę ognia, są ważne dla Norwegii w jej strategii odstraszania (Rosja).

Dalsza produkcja okrętów podwodnych 212NG z udziałem firm norweskich na eksport do krajów trzecich i poszukiwanie rynków zbytu dla przyszłego niemiecko-norweskiego systemu zarządzania walką czy nowego typu pocisków przeciwokrętowych NSM.

Okręt podwodny typu 212A

źródło: Navalpost

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY