navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Niemiecki okręt FGS Bayern kieruje się na Indo-Pacyfik

Niemcy wysyłają okręt na Morze Południowochińskie po raz pierwszy od prawie dwóch dekad. FGS Bayern wyruszył z bazy morskiej w Wilhelmshaven 2 sierpnia, w północno-zachodnich Niemczech, z ponad 200 żołnierzami na pokładzie.

W ramach przejścia w morzu jednostka zacumuje w portach sojuszniczych partnerów Niemiec. Planowane do tej pory porty w kolejności to Dżibuti, Karaczi, Diego Garcia, Perth, Guam, Tokio, Incheon, Szanghaj, Ho Chi Minh City, Singapur, Kolombo, Bombaj, Dżibuti.

Podczas jego rozmieszczania personel niemieckiej marynarki wojennej na pokładzie będzie wykonywał szereg różnych zadań. Będzie wspierać natowską operacje SEA GUARDIAN mającą na celu wzmocnienie bezpieczeństwa morskiego na Morzu Śródziemnym, oraz unijną operację ATALANTA mającą na celu zwalczanie piractwa u Rogu Afryki.

Będą również odpowiedzialne za monitorowanie sankcji wobec Korei Północnej na morzu. Celem tych sankcji jest skłonienie Korei Północnej do rezygnacji z programu nuklearnego i rakietowego. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaostrzyła w 2017 roku sankcje, rozszerzając je na dostawy ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej. FGS Bayern będzie prowadzić nadzór morski, aby zapobiec obchodzeniu tych sankcji przez przeładunki ładunków na pełnym morzu. Ponadto będzie prowadzić wspólne ćwiczenia z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.

Fregata przepłynie także Morze Południowochińskie. Niemcy regularnie podkreślają znaczenie Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) jako całościowych, powszechnie uznanych ram prawnych, w szczególności jej postanowień dotyczących swobody żeglugi na wodach międzynarodowych, a także obowiązkowych mechanizmów rozstrzygania sporów. 

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że region Indo-Pacyfiku jest częścią świata, w której zostanie rozstrzygnięty międzynarodowy porządek przyszłości i dlatego ważne jest, aby Niemcy były w nim obecne.

„Chcemy się zaangażować i wziąć odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego porządku opartego na zasadach” – powiedział Maas.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała: „Przesłanie jest jasne: bronimy naszych wartości i interesów razem z naszymi partnerami i sojusznikami”.

„Dla naszych partnerów w regionie Indo-Pacyfiku faktem jest, że szlaki morskie nie są już otwarte i bezpieczne, a roszczenia do terytorium są stosowane przez prawo siły” – dodała.

W regionie Indo-Pacyfiku „podejmowane zostaną ważne decyzje dotyczące pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu”, powiedział Kramp-Karrenbauer.

źródło: Navalpost

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY