navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Niemiecka marynarka wojenna otrzymuje nowe helikoptery pokładowe

Marynarka wojenna otrzyma nowe helikoptery do swoich fregat: będą nazywać się Morski Tygrys i będą używane głównie w walce z okrętami podwodnymi i statkami. Komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu wydała obecnie około 2,7 mld euro na 31 śmigłowców wielozadaniowych.

Baza Morskiego Tygrysa jako morskiego śmigłowca transportowego Sea Lion na morskiej wersji śmigłowca NATO NH-90. Nowe helikoptery będą wyposażone do różnych zadań operacyjnych. Oprócz helikopterów wielozadaniowych kontrakty obejmują również akcesoria, części zamienne i pomoce szkoleniowe za około 2,7 miliarda euro. The Sea Tygrysy są od końca 2025 roku do typu maszyny Sea Lynx zastąpić Mk88A które mają od 1980 roku w użyciu.

Ważny system uzbrojenia fregat

Helikoptery pokładowe są integralną częścią fregat. Helikoptery wykonują różnorodne zadania. Nowe Morskie Tygrysy będą w przyszłości jedynymi wielofunkcyjnymi helikopterami bojowymi Bundeswehry. Dla fregat zapewniają ochronę przed atakami wroga z bliskiej odległości. Uzbrojone w torpedy lub pociski kierowane helikoptery pokładowe są używane zarówno do polowania na okręty podwodne, jak i do walki z okrętami. Ponadto samolot może przyjmować zadania transportowe z pokładu i być używany w misjach poszukiwawczych i ratowniczych w ramach formacji statków. W ten sposób helikoptery pokładowe ogromnie zwiększają możliwości fregat.

Sea Tiger i Sea Lion dzielą platformę

Podobnie jak w przypadku morskiego helikoptera transportowego stanowi podstawę strukturalną nowych wielozadaniowych helikopterów pokładowych Sea Lion, NH-90 Naval Frigate Helicopter (NFH) . Bundeswehr spodziewa się, że przyniesie to korzyści w zakresie szkolenia i konserwacji, a także zaopatrzenia w materiały eksploatacyjne i części zamienne. Wielozadaniowy Morski Tygrys został zaprojektowany i wyposażony przede wszystkim do zadań bojowych, podczas gdy zadań zadań Lew Morski jest przede wszystkim do suwerennych poszukiwawczo-ratowniczych (SAR, Search and Rescue), zoptymalizowany a także transportowych.

Źródło: bmvg.de

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY