navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Navantia przekazuje piątą korwetę Avante 2200 dla Arabii Saudyjskiej

4 grudnia Navantia zwodowała piątą korwetę Avante 2200 dla Królewskiej Marynarki Arabskiej Arabii Saudyjskiej, która jest budowana w stoczniach w Zatoce Kadyksu. Okręt nosi nazwę „Unayzah” na cześć miasta położonego na północ od stolicy kraju.

W uroczystości w stoczni San Fernando uczestniczyli dowódca Królewskiej Marynarki Saudyjskiej, sekretarz stanu ds. handlu, sekretarz generalny ds. przemysłu i MŚP oraz prezydent Navantii. Za pomocą wideo nawiązali kontakt z admirałem szefem sztabu marynarki wojennej (AJEMA), admirałem generałem Antonio Martorellem Lacave i Walidem Abukhaledem, dyrektorem generalnym SAMI (Arabia Saudyjska Przemysłu Wojskowego). Uroczystość inauguracyjna odbyła się z zachowaniem środków ostrożności.

Ceremonia przekazania piątej korwety Avante 2200 rozpoczęła się od odczytania Koranu, po którym nastąpiła prezentacja licznych filmów, w tym dotyczących miasta Unayzah, które zainspirowało nazwę okrętu. Osobą odpowiedzialną za przyjęcie był José Antonio Rodrguez Poch, dyrektor Corvette and Maritime Action Vessel Business, który pogratulował pracownikom za zaangażowanie w program oraz tym, którzy zakończyli przygotowania do przekazania.

Dowódca Królewskiej Marynarki Saudyjskiej stwierdził przy okazji, że zwodowanie pięciu korwet w tak krótkim i wymagającym harmonogramie było wielkim osiągnięciem i mocnym wskaźnikiem zaangażowania Navantii w realizację każdego etapu projektu z zachowaniem wysokich standardów.

Wiceadmirał wyraził wdzięczność przywódcom Królestwa Arabii Saudyjskiej za niekończące się wsparcie udzielone RNSF. Wyraził także wdzięczność prezydentowi Navantii i szefowi sztabu marynarki wojennej za znaczący wkład hiszpańskiej marynarki wojennej w osiągnięcie projektu.

„Serdecznie dziękuję wam wszystkim, towarzyszom z Navantii i uczestniczącemu przemysłowi, za umożliwienie uczczenia premiery tej korwety”. Ten czyn pokazuje wynik ciężkiego wysiłku naszych ludzi. Nie zawsze da się tak wyraźnie zobaczyć końcową konsekwencję przedsięwzięcia” – powiedział.

Pogratulował także hiszpańskiej marynarce wojennej, królewskiej marynarce saudyjskiej oraz ministerstwom obrony obu krajów za nieustające wsparcie dla powodzenia programu. „Hiszpania i Arabia Saudyjska są zjednoczone silnymi i trwałymi więzami, a dziś, biorąc pod uwagę znaczenie współpracy międzynarodowej, wzmocnienie już istniejącego stowarzyszenia jest najlepszym sposobem na zmierzenie się z teraźniejszością i przyszłością” – powiedział prezes Navantii, dodając, że firma, jako „lider w sektorze uznanym na całym świecie za jakość i technologię, będzie najbardziej niezawodnym partnerem dla przyszłych projektów”.

Budowa korwety będzie kontynuowana na oceanie aż do jej przybycia do Hiszpanii w sierpniu 2023 roku. Jednostka zostanie ukończona w Arabii Saudyjskiej i dostarczona w lutym 2024 roku.

Korweta „Unayzah” jest piątą z serii programu Avante 2200. Ma długość 104 metrów, wiązkę 14 i może pomieścić łącznie 102 osoby (załoga i pasażerowie). Osiągnie maksymalną prędkość 27 węzłów i m.in. będzie mógł przewozić na pokładzie 21-dniowe zapasy.

Konstrukcja korwety Avante 2200 jest najnowocześniejsza, jednocześnie maksymalizując udział Navantii poprzez włączenie jej własnych produktów, takich jak system walki CATIZ, zintegrowany system komunikacji HERMESYS, kierunek ognia DORNA, Zintegrowany System Sterowania. Platforma oraz mostek zintegrowany MINERVA, a także inne urządzenia opracowane na licencji firmy Navantia, takie jak silniki MTU i skrzynie biegów RENK.

Umowa, która obowiązuje od listopada 2018 r., poprawia najbliższą przyszłość Navantii i pomaga wszystkim stoczniom i przemysłowi pomocniczemu firmy, a zwłaszcza całej Zatoce Kadyksu.

Oprócz budowy kontrakt obejmuje wsparcie cyklu życia przez pięć lat, począwszy od dostawy pierwszego statku, z możliwością wydłużenia o pięć lat.

Obejmuje również świadczenie różnych usług, takich jak zintegrowane wsparcie logistyczne, szkolenia operacyjne i obsługowe, zapewnienie Ośrodków Szkoleniowo-Szkoleniowych dla Systemu Bojowego i Systemu Sterowania Okrętów, ww. Baza marynarki wojennej w Dżuddzie.

źródło: Navantia

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY