navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Narodowe Święto Niepodległości w Garnizonie Gdynia

W czwartek, 11 listopada, w Trójmieście oraz w Warszawie, marynarze gdyńskiej Flotylli wezmą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Wspólnie ze społeczeństwem uczcimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

foto: Marian Kluczyński

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się od uroczystych zbiórek stanów osobowych jednostek wojskowych wchodzących w skład 3. Flotylli Okrętów, podczas których odczytane zostaną rozkazy okolicznościowe oraz wręczone wyróżnienia.

Zgodnie z marynarską tradycją, w Dniu Narodowego Święta Niepodległości, na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej stacjonujących w Garnizonie Gdynia podniesiona zostanie wielka gala banderowa.

Gdyńskie, główne uroczystości w wojskowej asyście honorowej odbędą się pod pomnikiem Polska Morska. Dla podkreślenia rangi obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z pokładu historycznego niszczyciela OM ORP Błyskawica zostanie oddany świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich.

W tym szczególnym dniu, do bezpłatnego zwiedzania w godzinach 14:00 – 16:00 (ostatnie wejście 15:15) zostanie udostępniony historyczny niszczyciel Okręt-Muzeum ORP Błyskawica zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim (Skwer Kościuszki Gdynia).

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada odbędzie się pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”, podczas którego będzie można dowiedzieć się czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Opowiemy o zasadach noszenia umundurowania, dowiemy się kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i w jakich sytuacjach zobaczymy żołnierza umundurowanego na galowo, a w jakich na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.

11 listopada podczas „Dnia szacunku dla munduru” w Muzeum Marynarki Wojennej oraz jednostkach wojskowych 3. Flotylli Okrętów będzie można porozmawiać z żołnierzami oraz zobaczyć pokazy mundurów. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego, w tym morskiego rodzaju Sił Zbrojnych będzie mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. To wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar wojskowy. To najważniejszy i najcenniejszy znak jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki. To jej tożsamość, duma i historia.

Dlatego też zapraszamy w godzinach 10.00 – 15.00 do następujących lokalizacji:

  • Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 18, Gdynia;
  • Morska Jednostka Rakietowa, Siemirowice;
  • 43. Batalion Saperów, ul. Garnizonowa 1, Rozewie.

***

PROGRAM UROCZYSTOŚCI  NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GARNIZONIE GDYNIA
Gdynia

08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej;
09:45 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (Al. Piłsudskiego);
10:30 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny (ul. Świętojańska);
12:00 – główne uroczystości przy pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki.


Kosakowo

11:00 – ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Klebby, uczestnika walk o polskość Kosakowa (ul. Żeromskiego, przed UG Kosakowo);


Sopot

18:00 – uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Jerzego w Sopocie;
19:15 – uroczysty apel pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu (ul. T. Kościuszki, przy UM Sopot).

źródło: 3. FO

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY