navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Największa na świecie góra lodowa zmierza do rejonu patrolu HMS Forth

Największa góra lodowa na świecie może w tym miesiącu uderzyć o ląd w Georgii Południowej, zasypując jej wody ogromnymi odłamkami lodu.

Biorąc pod uwagę prądy i warunki pogodowe, góra lodowa – jest na dobrej drodze do uderzenia w raj dla dzikich zwierząt na południowym Atlantyku.

Wody wokół wyspy są już znane z mniejszych gór – Okręt HMS Forth stale obserwuje góry lodowe podczas tranzytu z Falklandów, uwagi, obserwacje i koordynaty przekazuje do dowództwa .

Ale misja obserwacyjna nad górą lodową – oznaczoną jako A68a – realizowana przez samolot RAF A400M znalazła pęknięcia i szczeliny na powierzchni, duże tunele wykute w lodzie i wiele mniejszych gór w otaczających wodach.

Foto Royal Navy

Podobnie jak HMS Forth, te same wody są wykorzystywane i patrolowane przez rządowy statek Pharos, który regularnie prowadzi patrole rybackie i obserwację, czasami wykorzystywany jest lodołamacz HMS Protector (obecnie w konserwacji na Teesside), statki rybackie i statki wycieczkowe – chociaż tych ostatnich w tym roku w dużej mierze nie było, ponieważ pandemia ograniczyła turystykę.

Brak statków wycieczkowych skłonił do długodystansowego lotu zwiadowczego z Falklandów w celu bliższego przyjrzenia się górom – również śledzonym przez satelity.

fot. Royal Navy

Góra jest największym pozostałym odcinkiem , który wydzielił się z szelfu lodowego Larsen C na Półwyspie Antarktycznym w lipcu 2017 r. Jej rozmiar powodował, że niemożliwe było uchwycenie go na jednym zdjęciu, ale zdjęcia i wideo uchwycone podczas lotu plus obserwacje osób na pokładzie samolotu A400M udostępniono urzędnikom rządowym i naukowcom z British Antarctic Survey.

Źródło: Royal Navy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY