navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Marynarka wojenna USA daje 6 mln dolarów premii na badania nad energią fal na Hawajach

Naval Facilities Engineering and Expeditionary Warfare Center przeznaczył 6 milionów dolarów na University of Hawaii w Mānoa (UH), aby zapewnić kluczowe badania i wsparcie logistyczne dla Navy’s Wave Energy Test Site (WETS), znajdującej się na morzu w bazie Marine Corps na Hawajach.

foto: Pat Cross.

WETS jest jedynym ośrodkiem testowym podłączonym do sieci w Stanach Zjednoczonych, a tym samym stanowi unikalny poligon doświadczalny dla przedkomercyjnych przetworników energii fal (WEC), aby zademonstrować wydajność w warunkach operacyjnych i podnieść poziom gotowości technologicznej.

Fundusze, skierowane do Laboratorium Badań Stosowanych UH, współpracującego z Hawajskim Instytutem Energii Naturalnej (HNEI), pozwolą uczelni wesprzeć szereg wdrożeń WEC planowanych na lata 2021-2024 w postaci monitoringu środowiska, zasilania i ocena zdolności przetrwania oraz dodatkowe wsparcie logistyczne dla marynarki wojennej i firm deweloperskich WEC.

Pat Cross , specjalista ds. badań w dziedzinie energii morskiej w HNEI, powiedział: „Jesteśmy podekscytowani ostatnią inwestycją Marynarki Wojennej w naszą pracę na rzecz rozwoju energii fal dzięki naszemu wsparciu WETS, zwłaszcza że pozwala nam to rozszerzyć nasze badania na nowe obszary istotne dla aplikacje offshore, takie jak ładowanie pojazdów autonomicznych do celów obserwacji oceanów”.

Energia morska ma ogromny potencjał dostarczania trwałej energii do obserwacji i monitorowania oceanów, odsalania, akwakultury, wydobywania minerałów na morzu i elektryfikacji społeczności oddalonych lub wyspiarskich.

Oprócz podstawowego wsparcia dla WETS, nowe fundusze będą wspierać rozwój badań UH związanych z zastosowaniami energii fal na morzu, które nie są połączone z siecią.

WETS jako poligon doświadczalny dla zastosowań energii fal poza siecią

HNEI zbada potencjał istniejącej infrastruktury WETS w zakresie wsparcia tworzenia morskiego węzła testowego i demonstracyjnego, w tym podmorskiego magazynowania energii, a także interfejsów komunikacyjnych i zasilających, które umożliwiłyby mniejszym WEC ładowanie autonomicznych pojazdów podwodnych (AUV) i różnych środowisk systemy czujnikowe.

Według UH zespół zaprojektuje również stację dokującą i ładującą AUV do użytku w WETS.

Nowe finansowanie dodatkowo wspiera naukowców z HNEI i UH w realizacji szeregu projektów badawczych, takich jak system wytwarzania energii i zarządzania dla pływającej oscylującej kolumny wody WEC, zaprojektowany do zastosowań takich jak obserwacja oceanów, nawigacja i ładowanie sprzętu. 

Zaawansowany zostanie również nowatorski system falochronów ze zintegrowanym WEC, który będzie generował energię z energii fal, jednocześnie chroniąc regiony przybrzeżne.

Ponadto zespół opracuje małą skalę WEC, którą będzie można szybko wdrożyć zarówno do wytwarzania energii, jak i odsalania wody morskiej w pobliżu brzegu.

„To ekscytujący czas dla programu rozwoju energii morskiej EXWC”, dodał Nate Sinclair , kierownik programu WETS w Naval Facilities Engineering and Expeditionary Warfare Center. „Wraz z kontynuacją zapewniania infrastruktury testowej na miejscu i wsparcia dla zasilania energii fal na ląd, teraz dokonujemy znacznych inwestycji w rozwój technologii, która doprowadzi do zapewnienia zasilania w odległych lokalizacjach dla zastosowań marynarki wojennej, takich jak ciągły nadzór i ładowanie AUV ”.

UH powiedział, że będzie współpracować z kolegami naukowymi z University of Washington i Oregon State University, aby rozwinąć wiele takich koncepcji w ramach tych nowych funduszy.

źródło: soest.hawaii.edu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY