navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Marynarka wojenna przyjmuje dostawę przyszłego USS Mobile

Marynarka wojenna przyjęła dostawę przyszłego USS Mobile (LCS 26) podczas ceremonii w Austal USA w dniu 9 grudnia

Mobile to 23. przybrzeżny okręt bojowy (LCS) i 13. wariant Independence, który dołączył do floty. Dostawa oznacza oficjalne przekazanie statku z firmy Austal USA do Marynarki Wojennej. To ostatni kamień milowy przed oddaniem do eksploatacji, które planowane jest na wiosnę 2021 roku.

„To dzień świętowania zarówno dla Marynarki Wojennej, jak i naszego kraju, wraz z dostawą przyszłego USS Mobile” – powiedział kierownik programu LCS, kapitan Mike Taylor. „Ten statek i jego załoga są podstawą bezpieczeństwa naszego narodu”.

Cztery dodatkowe statki w wariancie Independence – Savannah (LCS 28), Canberra (LCS 30), Santa Barbara (LCS 32) i Augusta (LCS 34) – są na różnych etapach budowy w Austal USA, a dwa kolejne czekają na start konstrukcji po LCS 34.

Przyszły USS Mobile to piąty statek nazwany na cześć miasta portowego na wybrzeżu Zatoki Perskiej w stanie Alabama. Pierwszy mobil był parowcem z kołem bocznym, który działał jako blokada prowadzona przez rząd Konfederacji. Został zdobyty przez siły amerykańskie w Nowym Orleanie w kwietniu 1862 roku, oddany do służby jako Tennessee, a później przemianowany na Mobile. Drugim przewoźnikiem był liniowiec pasażerski obsługiwany przez Hamburg Amerika Lines między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi do wybuchu I wojny światowej. Został przejęty przez Allied Maritime Council i przekazany do Stanów Zjednoczonych po zawieszeniu broni i oddany do użytku w marcu 1919 r. Trzeci krążownik Mobile (CL 63) wszedł do służby 24 marca 1943 r. Brał udział w licznych kampaniach na Pacyfiku podczas II wojny światowej i do chwili wycofania ze służby w maju 1947 r. otrzymał za swoją służbę 11 gwiazd bojowych. (LKA 115) był amfibią statkiem towarowym, który służył od września 1969 roku do wycofania z eksploatacji w lutym 1994 roku.

LCS to szybka, zwinna, ukierunkowana na misję platforma zaprojektowana do działania w środowiskach przybrzeżnych, a jednocześnie zdolna do wykonywania zadań na otwartym oceanie i wygrywania z zagrożeniami przybrzeżnymi XXI wieku, takimi jak okręty podwodne, miny i roi się od małych statków. LCS może wspierać obecność wysuniętą, bezpieczeństwo na morzu, kontrolę na morzu i odstraszanie.

Klasa LCS składa się z wariantu Independence, zbudowanego przez Austal USA, oraz wariantu Freedom, który jest budowany w Fincantieri Marinette Marine Corp. w Marinette, Wis.

Przyszły USS Mobile jest czwartym LCS z obu wariantów dostarczonych Marynarce Wojennej w 2020 roku. St. Louis (LCS 19) dostarczono 6 lutego, Kansas City (LCS 22) 12 lutego, a Oakland (LCS 24) ) zostało dostarczone 26 czerwca. Pięć kolejnych – Minneapolis-St. Paul (LCS 21), Cooperstown (LCS 23), Marinette (LCS 25), Savannah (LCS 28) i Canberra (LCS 30) – mają być dostarczone w 2021 roku.

Źródło: US NAVY

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY