navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Manewry ratownicze Renegade / Sarex – 21

Na Bałtyku odbyły się manewry ratownicze pod kryptonimem Renegade / Sarex – 21. Organizatorem przedsięwzięcia było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 3. Flotylla Okrętów do ćwiczenia wydzieliła korwetę patrolową ORP Ślązak, okręty: ratowniczy ORP Lech i szkolny ORP Wodnik, a także kuter ratowniczy R-15 Maćko oraz holownik H-1 Gniewko.

Morski epizod ćwiczenia Sarex-21 zakładał, że na Bałtyku, w rejonie Łeby doszło do kolizji dwóch okrętów, a w jej wyniku, między innymi do rozerwania poszycia poniżej linii wody i pożaru. Cześć poszkodowanych członków załóg znalazła się w wodzie a jednostki zdryfowały na mieliznę. Służby ratownicze, po otrzymaniu sygnału o zdarzeniu przystąpiły do działania zgodnie procedurami. Większość poszkodowanych została ewakuowana przez śmigłowce ratownicze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Rozbitkowie wymagający hospitalizacji zostali przetransportowani drogą lotniczą bezpośrednio do 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Pozostali poszkodowani zostali ewakuowani drogą powietrzną na lądowisko lub morską do portu w Łebie.

W akcji poszukiwania rozbitków i ich ewakuacji uczestniczyły okręt ratowniczy ORP Lech, kuter ratowniczy R-15 Maćko wraz z holownikiem H-1 Gniewko, jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Morskiego Oddziału Straży Granicznej a także samolot patrolowy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ćwiczeniu uczestniczyli również żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej, straż pożarna i służby medyczne.

Po przybyciu okrętów w rejon kolizji, ORP Lech przejął rolę koordynatora w miejscu prowadzenia akcji. Jednostki przystąpiły do poszukiwania rozbitków w wodzie, i ich ewakuacji na pokład koordynatora, gdzie po triażu i wstępnym zaopatrzeniu medycznym, służby ratownicze podejmowały decyzję o sposobie dalszej ewakuacji prowadzonej równolegle drogą morską i powietrzną.

Osobnym elementem epizodu, prowadzonym po zakończeniu ewakuacji rozbitków było ratowanie mienia polegające na gaszeniu, a następnie ściągnięciu jednostek z mielizny i odholowaniu do portu. W roli pozorantów jednostek uczestniczących w kolizji na morzu wystąpiły korweta patrolowa ORP Ślązak i okręt szkolny ORP Wodnik.

Na Bałtyku każdej doby przebywa od 2,5 do ponad 3 tysięcy jednostek, co sprawia, że akwen ten należy do jednych z najbardziej zatłoczonych na świecie. Konsekwencją tak intensywnego ruchu jest duże prawdopodobieństwo występowania incydentów zagrażających bezpieczeństwu użytkowników morza. Statystycznie rocznie na Bałtyku dochodzi do około 120 różnego rodzaju wypadków. Stąd konieczność doskonalenia procedur i działania służb odpowiedzialnych za ratowanie zdrowia i życia na morzu w sytuacji wymuszającej przeprowadzenie tzw. masowej ewakuacji.

Celem ćwiczenia Renegade / Sarex – 21 było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego.
źródło: 3.FO
Zdjęcia: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY