navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Kolejna w tym miesiącu akcja saperów w Gdyni

W czwartek, 24 czerwca br., saperzy Marynarki Wojennej podjęli 54 pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Na materiały niebezpieczne natrafiono podczas prowadzenia prac budowlanych w Gdyni przy ulicy Puckiej.

Saperzy z 43. Batalionu Saperów FOW zostali zaalarmowani, że podczas prowadzenia prac budowlanych przy ulicy Puckiej w Gdyni Chyloni natrafiono na niebezpieczne obiekty pochodzenia militarnego. Po dotarciu na miejsce patrol rozminowania przystąpił do rozpoznania znaleziska. Ekspertyza wykazała, że odkryte zostało składowisko 88 mm pocisków artyleryjskich. Dokładne przeszukanie rejonu pozwoliło na podjęcie 54 pocisków i 4 zapalników pochodzący z czasów II wojny światowej. Saperzy 3. Flotylli Okrętów podjęli i zabezpieczyli niebezpieczne obiekty, które zostaną zdetonowane na poligonie lądowym Wojsk Specjalnych.

Saperzy MW ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno ruszać, dotykać, ani przenosić znaleziska. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne oddziały saperskie. Na niewypały i niewybuchy z okresu II wojny światowej można natrafić w różnych miejscach, a zwłaszcza tam, gdzie przed laty prowadzone były intensywne działania bojowe. Rocznie, patrole saperskie MW, grupy nurków minerów i okręty przeciwminowe Marynarki Wojennej prowadzą około 300 interwencji na lądzie, w strefie brzegowej oraz na Bałtyku, unieszkodliwiając niebezpieczne bomby, pociski artyleryjskie, torpedy, miny czy inne obiekty militarne.

Była to już 96 akcja Patrolu Saperskiego 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w tym roku.

źródło: 3.FO /zdjęcia: Patrol Saperski 43. Batalionu Saperów FOW

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY