navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Iran planuje otwarcie Centrum Koordynacji Bezpieczeństwa Morskiego w Chabahar

Dowódca irańskiej marynarki wojennej ujawnił plany otwarcia w południowo-wschodnim porcie kraju Chabahar centrum współpracy międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa morskiego.

Dowódca irańskiej marynarki wojennej kontradmirał Hossein Khanzadi we wtorek (29 czerwca) wygłosił przemówienie na 7. spotkaniu Sympozjum Marynarki Oceanu Indyjskiego (IONS) , które odbyło się na wyspie Reunion i zostało zorganizowane przez marynarkę francuską w tym roku.

Dowódca powiedział, że irańska marynarka wojenna zrobi wszystko, co w jej mocy, aby utorować drogę do interakcji regionalnych, otwierając „Centrum Koordynacji Współpracy Międzynarodowej na rzecz Bezpieczeństwa Morskiego” w Chabaharze, położonym w południowo-wschodnim Iranie.

Podkreślając działalność irańskiej marynarki wojennej jako rotacyjnego prezydenta IONS, kontradmirał Khanzadi powiedział, że Iran zintensyfikował wysiłki na rzecz koordynacji wśród członków IONS, zorganizował spotkania sił zadaniowych ds. bezpieczeństwa morskiego i zwołał spotkania dotyczące wspólnych ćwiczeń morskich.

Zauważył również, że marynarka wojenna Iranu opracowała pierwszą „książkę taktyczną IONS”, skupiającą się na planach walki z piractwem, dzieleniu się informacjami i radzeniu sobie z klęskami żywiołowymi.

Iran jest stałym członkiem IONS i sprawuje 3-letnią prezydencję od 2018 roku.

IONS to dobrowolna inicjatywa, której celem jest zwiększenie współpracy morskiej między marynarkami wojennymi państw przybrzeżnych regionu Oceanu Indyjskiego poprzez zapewnienie otwartego i integracyjnego forum do dyskusji na temat regionalnych problemów morskich.

IONS ma 24 członków, w tym Bangladesz, Indie, Malediwy, Pakistan, Sri Lanka, Iran, Oman, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kenia, Mauritius, Mozambik, RPA, Tanzania, Francja, Australia, Indonezja, Birma, Singapur, Malezja, Seszele, Tajlandia, Timor Wschodni i Wielka Brytania.

Jest też 8 obserwatorów, a mianowicie Chiny, Niemcy, Włochy, Japonia, Madagaskar, Holandia, Rosja i Hiszpania.

źródło: Tasnim

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY