navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

“HORYZONT II” wrócił z Arktyki

18 września wrócił do Gdyni z prawie miesięcznej podróży statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”. Była to już jego trzydziesta druga podróż polarna.

Obok rutynowego celu rejsu, jakim było uzupełnienie zaopatrzenia i wymiana załogi zimującej na stacji, „Horyzont II”  wziął udział w pionierskim, międzynarodowym projekcie badawczym – popłynął w słabo poznane rejony północno-wschodniego Spitsbergenu. Po wyładowaniu zaopatrzenia na polskiej stacji w Hornsundzie, statek  zaokrętował w  stolicy wyspy Longyearbyen grupę naukowców z 9 państw biorących udział w naukowych warsztatach terenowych. Spitsbergen stanowi swoiste laboratorium przyrodnicze – badania i pomiary prowadzone tutaj pozwalają prognozować zarówno tendencje zmian klimatu na naszej półkuli jak i rozpoznawać procesy sejsmiczne, przyrodnicze czy oceanologiczne.

Przed tym rejsem „Horyzont II” musiał zostać wyposażony w zestaw specjalnych norweskich map tych rejonów, gdyż tradycyjnie stosowane mapy Admiralicji nie obejmują akwenów dotąd zajętych przez lodowce. Rejs był zatem także poważnym wyzwaniem nawigacyjnym dla kapitana Waldemara Frankiewicza i załogi. To zresztą norma w spitsbergeńskich rejsach – podkreśla kapitan – nie ma identycznej podróży w  tamte rejony co sprawia dynamiczna sytuacja lodowa, konfiguracja lodowców, a tym samym zmienny kształt linii brzegowej. Arktyczną przygodę przeżyło 21 studentów III roku Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej, odbywających programową praktykę morską.

A już od 19 września, na „Horyzoncie II”, przez najbliższy miesiąc, praktyki w krótkich rejsach bałtyckich przejdzie kolejnych 40 studentów Wydziału Elektrycznego.

Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni


		
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY