navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

HMS Prince of Wales kieruje misje na Atlantyk i Morze Śródziemne

Największy brytyjski okręt wojenny wyruszył z Portsmouth na ćwiczenia na Atlantyku i Morzu Śródziemnym podczas swojej ostatniej wyprawy jako okręt dowodzenia NATO.

HMS Prince of Wales zakończy dwutygodniowe przygotowania u południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii, zanim dołączy do okrętów wojennych z całego NATO na prowadzone przez Hiszpanów szkolenia i wizyty w portach w Hiszpanii i Portugalii.

Lotniskowiec ma odwiedzić Rotę na zachodnim wybrzeżu Hiszpanii, zanim połączy się z międzynarodową grupą zadaniową na coroczne ćwiczenia w Hiszpanii, znaną jako Flotex.

W jej skład wejdzie duży kontyngent okrętów hiszpańskich, aw jego skład wejdą grupy zadaniowe NATO (Stała Grupa Morska NATO 2 i Stała Grupa Przeciwminowa NATO 2), które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo i dobrobyt na Morzu Śródziemnym.

Okręt ma nowego dowódcę do rozmieszczenia po tym, jak kapitan Richard Hewitt zastąpił kapitana Steve’a Highama, który przeprowadził statek przez główne kamienie milowe i jej dziewiczą misję operacyjną w Arktyce na początku tego roku.

Kapitan Hewitt powiedział: „Objęcie dowództwa nad największym okrętem wojennym to zaszczyt, gdy przekraczamy granice operacji lotniskowców.

„Jestem podekscytowany, że mogę przewodzić temu niesamowitemu zespołowi, gdy zmierzamy na ćwiczenia w naszej roli jako okręt dowodzenia NATO”.

„To był przywilej pracować u boku kobiet i mężczyzn z HMS Prince of Wales” – powiedział kapitan Higham odchodząc.

„Przenieśliśmy statek ze szkolenia morskiego do jego dziewiczego rozmieszczenia w wiodącym w Arktyce NATO. Ten wspaniały zespół konsekwentnie działał z dumą, pasją i celem.”
Przed wyruszeniem w kierunku Hiszpanii statek po raz pierwszy będzie pracował z nowymi „oczami do nieba” Królewskiej Marynarki Wojennej.

Dwa śmigłowce Merlin „Crowsnest” będą trenować obok statku przed przyszłymi operacjami, w których samolot zapewni ochronę przed zagrożeniami powietrznymi, wykorzystując potężny radar do przeszukiwania nieba w poszukiwaniu potencjalnych wrogów.

Charakterystycznie wyglądający helikopter – duża kopuła radaru lub „torba” wystaje z kadłuba, dzięki czemu samolot zyskał czuły przydomek „baggerów” – zapewnia obserwację z powietrza i kontrolę nad innymi samolotami (znanymi jako ASaC) dla nowego Royal Navy lotniskowce.

Na statku pojawią się również kultowe tiltrotory Osprey, które udoskonalą sposoby bezproblemowej współpracy z samolotami Sił Powietrznych USA z RAF Mildenhall.

Dwa śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych z 820 eskadry morskiej marynarki wojennej z Culdrose będą również szkolić załogę w operowaniu ze statku, gdy odpływa on z południowego wybrzeża, a także śmigłowce Chinook z 27 eskadry Królewskich Sił Powietrznych.

HMS Prince of Wales jest obecnie okrętem dowodzenia NATO, dowodzącym Morskimi Siłami Wysokiej Gotowości Sojuszu – międzynarodową grupą zadaniową utworzoną w celu radzenia sobie z najważniejszymi wydarzeniami na świecie.

Statek przebywał w Arktyce na największe ćwiczenia w regionie od 30 lat.

 
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY