navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

GRSE uruchamia drugi z czrerech dużych statków badawczych dla indyjskiej marynarki wojennej

„Nirdeshak”, drugi z czterech projektów statków pomiarowych (dużych) (SVL) budowanych przez GRSE we współpracy z przemysłem stoczniowym L&T dla indyjskiej marynarki wojennej, został dziś zwodowany w Kattupalli w Chennai.
Okręty SVL, zaprojektowane do działania z prędkością przelotową 14 węzłów i maksymalną 18 węzłów, zastąpią istniejące statki badawcze klasy Sandhayak.

Statki SVL zostały wyposażone w sprzęt hydrograficzny nowej generacji do zbierania danych oceanograficznych. Statki Survey Vessel (duże) mają głęboką wyporność około 3400 ton i mogą przewozić 235 osób. Kadłub tych statków jest wykonany z rodzimej stali produkowanej przez Steel Authority of India Limited (SAIL).

Statek może przewozić cztery motorówki badawcze oraz integralny śmigłowiec. Główną rolą statków byłoby wykonywanie pełnowymiarowych przybrzeżnych i głębinowych badań hydrograficznych portów i kanałów nawigacyjnych. Statki byłyby również wykorzystywane do zbierania danych oceanograficznych i geofizycznych do zastosowań obronnych i cywilnych.

INS Nirdeshak zdolny do zapewnienia ograniczonej obrony

W swojej drugorzędnej roli statki są w stanie zapewnić ograniczoną obronę, oprócz służenia jako statki szpitalne w sytuacjach kryzysowych. Statek wziął swoją nazwę od niegdysiejszego Nirdeshaka, który był również indyjskim okrętem badawczym marynarki wojennej i został wycofany ze służby po 32 latach chwalebnej służby w grudniu W 2014 roku podano w komunikacie. Umowa na budowę czterech statków SVL została podpisana przez Ministerstwo Obrony i Garden Reach Shipbuilders & Engineers (GRSE), Kalkuta w dniu 30 października 18. Pierwszy statek klasy „Sandhayak” został zwodowany w grudniu ubiegłego roku. W uroczystości wziął udział wiceadmirał Biswajit Dasgupta, dowódca flagowy Dowództwa Marynarki Wojennej Wschodniej.

Źródło: Marynarka Wojenna Indii

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY