navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Egipt rozpoczyna lokalną produkcję fregaty MEKO A200

W trakcie drugiej edycji Egiptu Międzynarodowej Wystawy Obronnej EDEX-2021 egipska stocznia wojskowa Aleksandria poinformowała o rozpoczęciu budowy czwartej i ostatniej fregaty egipskiej marynarki wojennej MEKO A200 na placu budowy firmy w Aleksandrii we współpracy z niemiecką firmą Thysskenkrupp (TKMS).

Egipska fregata MEKO A200 będzie uważana za najbardziej zaawansowaną wersję tego typu pod względem zintegrowanego wyposażenia i systemów uzbrojenia. Egipskie fregaty MEKO A200, nazwane skrótem MEKO A200EN w odniesieniu do egipskiej marynarki wojennej, będą miały konfigurację, która będzie następująca: Wyporność fregaty będzie wynosić od 3700 do 4000 ton przy długości 121 metrów. Będzie on wyposażony w najnowszej generacji radar dozorowania powietrznego i naziemnego AESA NS-110 4D firmy Thales, który jest zaawansowaną i ulepszoną wersją oryginalnego radaru 3D NS-100, wabików dla wysokowydajnego systemu przeciwtorpedowego C310 , 2x 32-rurowe wyrzutnie wabików laserowych dla Rheinmetall Multi Ammunition Softkill System EM/IR (MASS), Thales SCORPION Electronic Warfare Support Measures System (ECM), SATCOM, także dla sonaru,planowano wyposażenie egipskiej marynarki wojennej MEKO A200 w holowany sonar tablicowy. W przypadku uzbrojenia i uzbrojenia będzie on wyposażony w działo główne LW 127 mm uzbrojone w pociski Vulcano i Dart, 32 systemy pionowego startu (VLS), które zostaną wyposażone w pociski ziemia-powietrze nowej generacji MICA (NG), 16× Wyrzutnie planowano wyposażyć w pociski przeciwokrętowe Exocet, armaty morskie Oerlikon Searanger 20 mm, a także w dwa typy torped: DM2A4 Seahake i MU-90 Torpedos, lądowisko dla helikopterów z wieszakiem, które może pomieścić dwa śmigłowce oraz pionowo wystrzeliwane drony.32 systemy pionowego startu (VLS), które będą wyposażone w pociski ziemia-powietrze nowej generacji MICA (NG), 16 wyrzutni planowanych do wyposażenia w pociski przeciwokrętowe Exocet, działa morskie Oerlikon Searanger 20 mm, a także dwa typy torped: DM2A4 Seahake i MU-90 Torpedos, lądowisko dla helikopterów z wieszakiem, które może pomieścić dwa śmigłowce i pionowo wystrzeliwane drony.32 systemy pionowego startu (VLS), które będą wyposażone w pociski ziemia-powietrze nowej generacji MICA (NG), 16 wyrzutni planowanych do wyposażenia w pociski przeciwokrętowe Exocet, działa morskie Oerlikon Searanger 20 mm, a także dwa typy torped: DM2A4 Seahake i MU-90 Torpedos, lądowisko dla helikopterów z wieszakiem, które może pomieścić dwa śmigłowce i pionowo wystrzeliwane drony.

Warto zauważyć, że kontrakt na zakup czterech fregat MEKO A200 podpisała na początku 2019 r. egipska marynarka wojenna po wielomiesięcznych negocjacjach ze stroną niemiecką, podczas których francuska grupa marynarki rywalizowała o kontrakt na swoje okręty, głównie Korwety Gowind, ale nie udało im się go zabezpieczyć. Koszt egipskiego kontraktu oszacowano na 2 miliardy euro (każda fregata o wartości 500 milionów euro).

Dwie z egipskich fregat MEKO A200 zostały zbudowane i są obecnie wyposażone w systemy i sprzęt uzbrojenia, podczas gdy trzecia fregata jest w końcowej fazie budowy w Bremerhaven w Niemczech i zostanie zwodowana w morze w ciągu najbliższych kilku tygodni. Zakończenie integracji systemów uzbrojenia i sprzętu dla każdej egipskiej fregaty MEKO zajęłoby około 6 miesięcy, a następnie rozpoczną próby morskie przed wypłynięciem do Egiptu.

Grupa Thysskenkrupp (TKMS) z siedzibą w Niemczech również nie może się doczekać sprzedaży innych produktów w egipskiej marynarce wojennej, podczas EDEX2021 przedstawiciele TKMS poinformowali, że grupa oferuje fregatę MEKO A300 do Egiptu i innych krajów. MEKO A300 można właściwie uznać za niszczyciela, a nie fregatę, jeśli mówimy o jego ciężkich systemach uzbrojenia i zintegrowanym sprzęcie.

źródło: NavalPost

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY