navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Dzień Weterana – Szacunek i wsparcie

Tegoroczne ogólnopolskie centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ odbyły się w Warszawie. Pamięć o weteranach i uczestnikach misji uczczona została także w Gdyni.

Na skwerze Kościuszki, przy Pomniku Polska Morska marynarze oddali hołd wszystkim weteranom oraz uczestnikom misji poza granicami kraju. W asyście honorowej Marynarki Wojennej delegacje Garnizonu Gdynia oraz władz samorządowych złożyły wiązanki kwiatów.

Podczas uroczystości, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyróżnionych zostało: trzech marynarzy Gwiazdą Morza Śródziemnego i jeden Gwiazdą Afganistanu. W imieniu Zwierzchnika Sił Zbrojnych odznaczenia wręczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

Żołnierze Wojska Polskiego w misjach zagranicznych uczestniczą od 1953 roku. W tym czasie wzięli udział w 92 misjach i operacjach pokojowych organizowanych przez ONZ, OBWE i NATO. Uczestniczyło w nich ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy, pracowników wojska i funkcjonariuszy innych służb. Pierwsze zwarte jednostki Wojska Polskiego pojawiły się w misjach wojskowych na szeroką skalę w 1973 roku, podczas operacji UNEF II w Egipcie. W trakcie misyjnej służby zginęło ponad stu Polaków. Najwięcej w Iraku i w Afganistanie.

W 2011 roku Sejm RP ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodzono 29 maja 2012 roku.

Zdjęcia: kmdr ppor. Radosław Pioch

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY