navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Duży krok dla bezzałogowych programów marynarki wojennej USA

Austal USA pozyskał kontrakt z Departamentem Obrony USA na wykonanie szczegółowego projektu, zaopatrzenia, wdrożenia produkcyjnego i demonstracji autonomicznych zdolności na okręcie 13 Apalachicola Expeditionary Fast Transport (EPF). Może to być bardzo duży krok dla bezzałogowych programów marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.

W przyszłości okręt może być wykorzystywany jako platforma bezzałogowego wystrzeliwania rakiet, platforma ASW, nośnik radarów/czujników lub okręt-matka dla małych dronów do realizacji misji.

Zgodnie z umowa opublikowaną przez Departament Obrony USA w dniu 7 czerwca 2021 r., Austal USA, Mobile, Alabama, otrzymuje 44 000 000 USD, stałą cenę, nieoznaczoną modyfikację kontraktu do wcześniej udzielonego kontraktu na projekt szczegółowy, zamówienie, wdrożenie produkcyjne i zademonstrowanie autonomicznych zdolności w Ekspedycyjnym Szybkim Transportu (EPF) 13 dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

USNS  Apalachicola  (T-EPF-13)

USNS Apalachicola (T-EPF-13) będzie trzynastym  ekspedycyjnym szybkim transportem typu Spearhead i będzie obsługiwany przez Dowództwo Wojskowego Transportu Morskiego. Będzie to drugi okręt w służbie marynarki wojennej nazwany na cześć Apalachicoli na Florydzie.

EPF klasy Spearhead to 103-metrowy szybki aluminiowy katamaran z dużym pokładem ładunkowym o powierzchni 1800 metrów kwadratowych, pokładem dla helikoptera o średnim udźwigu i miejscami siedzącymi dla ponad 300 zaokrętowanych żołnierzy, zapewniającym szybki transport o dużej ładowności w dowolnym rejonie na świecie. Zaprojektowane i zbudowane jednostki EPF firmy Austal wspierają szeroki zakres misji – od operacji bezpieczeństwa morskiego po pomoc humanitarną i pomoc w przypadku katastrof. . Elastyczność EPF pozwala również na wspieranie potencjalnych przyszłych misji, takich jak operacje specjalne, dowodzenie i kontrola oraz podstawowe operacje medyczne.

źródło: US Navy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY