navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Dowódca 3. Flotylli Okrętów na ćwiczeniu Baltic Fortress

Dowódca 3. Flotylli Okrętów, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, w ramach DV-Day, obserwował przebieg odbywającego się na Litwie, międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem Baltic Fortress 2021, w którym uczestniczą żołnierze Morskiej Jednostki Rakietowej.

Tegoroczne manewry pod kryptonimem Baltic Fortress, organizowane przez Litewską Marynarkę Wojennej odbywają się jednocześnie z największym na Bałtyku międzynarodowym ćwiczeniem Baltops 50. Baltic Fortress 2021 realizowane są na wodach terytorialnych i w wyłącznej strefie ekonomicznej Litwy, a także na Zalewie Kurońskim, Mierzei Kurońskiej oraz Kłajpedzie.

Udział w tego typu międzynarodowych manewrach pozwala jednostkom polskiej Marynarki Wojennej doskonalić umiejętności załadunku, wyładunku i przerzutu sprzętu wojskowego. Jest jednocześnie okazją do zdobycia nowych doświadczeń w zakresie bojowego wykorzystania posiadanych środków ogniowych we współdziałaniu z siłami sojuszniczymi oraz doskonalenia zdolności do szybkiego przemieszczenia i prowadzenia działań bojowych w rejonach oddalonych od miejsca stałej dyslokacji.

Morska Jednostka Rakietowa stanowi kluczowy element wsparcia działań sił okrętowych, na których spoczywa główny ciężar prowadzenia operacji morskich. W warunkach bojowych MJR może operować praktycznie na całym wybrzeżu. Zdolności operacyjne MJR, związane z wysoką mobilnością i potencjałem ogniowym, odgrywają decydującą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa własnym siłom okrętowym na Morzu Bałtyckim. Główny potencjał uderzeniowy MJR stanowią wyrzutnie przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych typu NSM (Naval Strike Missile).

źródło: 3.FO/ foto: por. Cezary Skwierawski

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY