navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Dostawa Bezzałogowych Systemów Powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu – pionowego startu kr. ALBATROS-czy to szansa dla Mieczników?

W dniu 15 grudnia br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu postępowania na dostawę dwóch zestawów (w tym jednego w ramach prawa opcji) Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu – pionowego startu kryptonim Albatros. Poszukiwane bezzałogowce mają być przeznaczone do prowadzenia obserwacji dzienno-nocnej w różnorodnym środowisku, tj. rozpoznanie sił przeciwnika nad morzem i linią brzegową, nad lądem oraz w poszukiwaniu rozbitków nad morzem przy wykorzystaniu sensorów elektrooptycznych, ale także z użyciem sensorów radarowych SAR. Zamawiający wymaga wykonanie zamówienia w ciągu 15 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Camcopter S-100

Wśród wymagań związanych z eksploatacją Albatrosów przez Marynarkę Wojenną postawiono wymogi: startu i lądowania z okrętów, przechowywania na pokładzie okrętów, możliwość sterowania i kontroli realizacji zadań z pokładu okrętów, automatycznego lotu bezpośrednio nad powierzchnią wody, zachowania pływalności po wodowaniu oraz szybkiego montażu systemu na okrętach MW.

  Na razie nie wiadomo, w jakim zakresie ww. wymagania z dialogu technicznego zostały utrzymane w rozpoczętym postępowaniu. Z opublikowanego opisu przedmiotu zamówienia wynika jedynie, że każdy zestaw BSP Albatros musi spełniać poniższe wymagania taktyczno-techniczne:

  • Zestaw BSP musi umożliwiać pionowy start i lądowanie (bez użycia pasa startowego) m.in. z okrętów Marynarki Wojennej.
  • Promień działania systemu BSP, dla bezpośredniej łączności pomiędzy SKiK w miejscu startu a platformą powietrzną (bez retranslatora), nie może być mniejszy niż 54 mil morskich.
  • Pułap praktyczny operowania platformy powietrznej nie może być mniejszy niż 3000 m n.p.m.
  • Długotrwałość lotu platformy powietrznej nie może być krótsza niż 5 godzin.

  Przetarg prowadzony jest zgodnie z przepisami ustawy „Prawo zamówień publicznych” w procedurze negocjacyjnej. O wyborze najkorzystniejszej oferty mają zadecydować dwa kryteria: cena (z wagą 80%) i parametry techniczne (z wagą 20%). Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w nim w terminie do 29 stycznia 2021 roku.

Więcej na :https://iu.wp.mil.pl/u/ogloszenie_bsp_albatros.pdf

źródło: IU

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY